“U” Cluj, prima victorie din 2015! Castillion a spart gheața!

Universitatea Cluj a obținut primul succes din 2015, după ce a învins, sâmbătă seara, pe Cluj Arena, formația Rapid București, scor 1-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXIV-a a Ligii I.

Rapidiștii au controlat autoritar prima repriză, fiind mult mai periculoși. “Veteranul” Daniel Niculae a produs deranj în careul gazdelor cu un șut periculos la colțul lung, respins de Veselovsky în corner (7). Slovacul din poarta Universității a intervenit din nou magistral la șutul lui Garay de la 20 metri și a respins de sub transversală (33). Cristi Pustai a fost obligat să facă prima schimbare a meciului în minutul 39, Borda a părăsit terenul accidentat și a intrat Alexandru Dan. Într-una din puținele situații la poarta lui Buchta, Andrei Lungu a preluat mingea în careu după un corner, dar șutul său din 16 m a fost peste poartă (40). Niculae a fost scăpat din marcaj și a reluat spre poartă din 7 m, dar Veselovsky a intervenit providențial și a respins în corner (44).

Partea a doua a început cu Rapidul atacând în valuri. Niculae a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului în debutul reprizei secunde, acesta a reluat puțin pe lângă poartă de la 11 metri (49).

Falub a făcut prima schimbare în min. 52, Raul Costin i-a lăsat locul lui Nuno Viveiros.

Contrar cursului jocului și după o dominare sterilă a oaspeților, “studenții” au deschis scorul la prima situație importantă la poarta Rapidului. Viveiros a centrat în careu, Buchta a scăpat mingea, iar olandezul Geoffrey Castillion a profitat și a înscris primul gol din 2015 (57).

“Studenții” clujeni au prins aripi după înscrierea golului, în ultimele 20 de minute ale meciului reușind să fie mult mai periculoși în jumătatea adversă. Castillion a fost scăpat din marcaj în centrul careului, dar reluarea sa a fost lamentabilă pe lângă poartă (83). Oaspeții nu au contat în atac în ultimele minute, clujenii au reușit să anihilize cu brio atacurile timide ale trupei lui Pustai. Pablo Ceppelini i-a lăsat locul lui Van Den Broek (87).

[Meciul dintre “U” Cluj și Rapid este cel mai vechi din Liga 1, prima confruntare directă dintre cele două echipe a avut loc în al doilea an în care întrecerea internă s-a desfăşurat în sistem divizionar, 1933/1934.

Istoria meciurilor dintre cele două formații: În total au fpst 89 de meciuri pe prima scenă între cele două, dintre care 41 victorii pentru Rapid, 34 de victorii pentru “U” Cluj, iar 14 meciuri s-au încheiat la egalitate. Statistici oferite de gsp.ro]

“Șepcile roșii” trec peste Rapid în clasamentul Ligii I și urcă pe locul 14, cu 23 de puncte, iar etapa viitoare vor face deplasarea la Craiova pentru confruntarea cu ocupanta locului 4. Partida va avea loc marți, 7 aprilie, de la ora 17:00.

U Cluj vs Rapid 4 04 2015

Rezerve “U” Cluj: Dolha, C. Munteanu (Gravenberch ’73), Van Der Broek (Ceppelini ’87), Lemnaru, Cristocea, Viveiros (Costin ’52), Calcan

Antrenor: Adrian Falub

Rezerve Rapid: Drăghia, A. Dan (Borda ’33), Benson (Coimbra ’60), Pancu, Cerlinca, Alves Da Silva, Almeida (Meulens ’66)

Antrenor: Cristian Pustai

Arbitru principal: Istvan Kovacs (Satu Mare
Asistenți: Mircea Grigoriu (București), Valentin Avram (București)
Adiționali: Ovidiu Hațegan (Arad), Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Arbitru rezervă: Stelian Slabu (Brașov)