“U” Cluj rămâne fără victorie pe teren propriu în Liga 2

După victoria cu 1-0 de la Mioveni, Universitatea Cluj a fost învinsă, marți seara, pe teren propriu, de Olimpia Satu Mare, cu scorul de 1-2, într-o partidă care a contat pentru etapa a VII-a a Ligii a 2-a, seria de vest.

u cluj

“Studenții”s-au văzut conduși pe tabelă încă din minutul 4 al partidei, Valter Heil a reluat cu capul din 8 metri din centrarea fostului jucător de la  “U” Cluj, Rareș Takacs, care a mai centrat încă o dată foarte bine și la golul de 2-0, marcat în minutul 18 de Ionuț Tătaru.

“U” Cluj a reușit să reducă din diferență în debutul reprizei secunde, Octavian Ursu la servit în careu pe Răzvan Greu, iar acesta din urmă a înscris primul gol al echipei pe teren propriu (47). Greu a centrat foarte bine din corner, iar mingea a fost reluată cu capul de Ursu, dar portarul Olimpiei a respins (62). Același Ursu a trecut pe lângă egalare din 8 metri (64) și tot el a obținut și ratat un penalty în minutul 70, iar Universitatea rămâne fără victorie în fața propriilor suporteri.

Următoarea partidă pentru Universitatea va avea loc sâmbătă, 10 octombrie, pe terenul formației CSM Râmnicu Vâlcea, ora 11:00.

Echipele de start

“U” Cluj: Niczuly (cpt.) – Butean, Cordoş, R. Crişan, Hâmpea – Cândea, Boboc – Popescu jr., R. Greu, Ursu – Schieb.

Antrenor: Marius Popescu.

Rezerve: Ţircrea – Mutu, Tarcea, Cocină, Molnar Peter, C. Popescu, Robert Keresztes

Olimpia Satu Mare: Băican – Muntean, Tătaru, Heil, Iuhas (cpt.) – Robert Villand, D. Chivari, R Takacs, Selagea – Bura, A. Boştină.

Antrenor: Tibi Csik