“U” Cluj – Șoimii Pâncota 1-2! “Șepcile roșii”, tot mai aproape de retrogradarea în Liga a 3-a – Fanii i-au băgat în ședință pe jucători la finalul meciului

Universitatea Cluj a fost învinsă, sâmbătă, 23 aprilie, pe Cluj Arena, de Șoimii Pâncota, scor 1-2 (0-1), într-o partidă care a contat pentru etapa a 3-a din play-out-ul ligii secunde.

U Cluj

Prima ocazie a Universității a venit în minutul 2 al partidei de la Turcak, care în urma unei acțiuni prelungite a clujenilor a reluat puțin pe lângă poarta lui Irimia. “Studenții” s-au instalat în jumătatea oaspeților încă din debutul meciului, iar Ursu a trimis pe lângă poartă din centrul careului (19). Tot Ursu a centrat periculos de pe partea dreaptă, de unde tânărul Olimpiu Moruțan a reluat cu capul puțin pe lângă poartă din interiorul careului (34).

La prima ocazie importantă la poarta Universității, Șoimii Pâncota a deschis scorul înainte de pauză, minutul 43, prin Issa, care a stabilit si scorul pauzei (0-1).

Repriza a doua a început cu Universitatea în atac, iar prima mare ocazie de 1-1 a venit la o centrare periculoasă în careul lui Irimia, care a respins în față, balonul a ajuns la Moruțan, iar juniorul din lotul lui Mihai Nădăban a șutat în portar din șase metri (58). Șandru a reluat cu capul puțin peste poarta Pâncotei dintr-un corner (65), iar un minut mai târziu egalarea a venit pentru Universitatea. Clujenii au profitat de o greșeală în defensiva oaspeților și au înscris prin slovacul Vojtus, care a scăpat din marcaj și l-a învins pe Irimia cu un șut plasat la colțul lung (’66). 1-1 pe Cluj Arena. Ciupe a trecut și el pe lângă gol în minutul 72, care a șutat puternic pe lângă poartă din interiorul careului. Turcak l-a servit în centrul careului Vojtus, dar slovacul a șutat lamentabil pe lângă poartă dintr-o situație importantă (73). Tot Vojtus a reluat din întoarcere în brațele portarului din careul mic (75).

Echipa antrenată de clujeanul Zsolt Muzsnay a dus scorul la 2-1 prin George Pirtea, care a profitat de o bâlbâială în defensiva gazdelor și a împins mingea în poartă (81).

Universitatea s-a aruncat în atac în speranța unui egal, însă apărarea Pâncotei i-a ținut pe clujeni la distanță, păstrând scorul până la final.

În urma acestei înfrângeri, “șepcile roșii” cad pe locul 4 în clasamentul play-out-ului, primul retrogradabil în eșalonul trei, la un punct de poziția a 3-a care duce la baraj. VEZI CLASAMENTUL

“U” Cluj: Grecu – Ciupe, Crişan, Şandru, Berci – Boboc, Erdei – Ursu, Moruţan (Schieb, ’58), Turcak – Vojtus

Rezerve: Bolboaşă – Cordoş, Hâmpea, P. Popescu, Greu, Zdroba, Schieb

Antrenor: Mihai Nădăban.

Șoimii Pâncota: Irimia – Dan, Dubeștean, Pascariu, Siminic – Leucuța, Issa, Pavel, Pirtea – Dragalina, Ion Marius (Alin Mihai, ’89)

Rezerve: Cioară, Mihai, Suciu, Puchs, Gâlcă, Vasi, Mandache

Antrenor: Zsolt Muzsnay

Arbitru: Cristian Codrea;
Asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci şi Radu Despa (toţi din Baia Mare).

Universitatea Cluj va juca etapa viitoare, sâmbătă, 30 aprilie, tot pe teren propriu, cu Metalul Reșița.

Câteva sute de fani i-au chemat pe jucători la o ședință la finalul meciului, iar ținta principală a fost căpitanul Raul Ciupe. “Unde a fost atitudinea? Habar nu aveți să dați în minge”, le-au strigat fanii jucătorilor.