“U” Cluj – Steaua 0-1. “Studenţii” au rezistat eroic în faţa ofensivei lui Reghecampf

Prima partidă oficială din 2013 pentru Universitatea Cluj s-a întâmplat să fie tocmai împotriva liderului campionatului, Steaua Bucureşti, şi a venit într-o perioadă în care roş-albaştrii sunt pe val în Europa League şi într-o formă foarte bună în campionat, la o diferenţa de zece puncte de locul secund. “Studenţii” au pierdut, luni seara, cu scorul de 1-0, dar au reuşit să reziste eroic mai bine de o repriză în faţa jocului ofensiv al trupei lui Reghecampf, joc care le-au adus calificarea în optimile Ligii Europa.

U Cluj vs Steaua
foto eClujeanul.ro

Loturile celor două echipe nu pot fi comparate, iar atributele care au făcut diferenţa în această partidă sunt valoarea, experienţa şi omogenitatea. Steaua a controlat autoritar meciul încă din debut, Universitatea având câteva minute bune în prima repriză în care nu reuşise să găsească spaţii pentru a ieşi din jumătatea proprie şi să treacă de mijlocul terenului. Golul victoriei a venit în minutul 34, din gheata golgeterului Raul Rusescu, care a înscris al 19-lea gol al său în acest sezon, fiind lider în clasamentul golgeterilor.

Repriza a doua a început în acelaşi registru tactic ca şi prima, cu Steaua în jumătatea gazdelor atacând în valuri, cu “neobositul” Latovlevic care a furnizat centrări periculoase în careul alb-negrilor sau cu Tănase care controlează mingea cu graţie, fiind foarte greu de deposedat. Defensiva aliniată de Ganea a rezistat bine în faţa asaltului stelist, iar tânărul portar Samoilă, cu ale sale intervenţii în partea a doua, a păstrat speranţe în sufletele suporterilor pentru un rezultat de egalitate. “U” Cluj nu s-a apropiat periculos de poartă până în minutul 84, atunci când Iulian Dedu a fost aproape de a aduce egalarea în cea mai mare ocazie de gol a gazdelor. Cornel Râpă a trimis o minge slabă spre propriul portar, Dedu a urmărit balonul, a reuşit să-l “aresteze”, dar nu a reuşit să nimerească cadrul porţii.

În tribunele Cluj Arena au fost 14.200 de spectatori, potrivit unui anunţ făcut la pauză de crainicul stadionului.

Incidente între suporteri şi jandarmi

Suporterii din peluza “Şepcilor roşii” au fost dispersaţi de jandarmi în minutul 10 pentru folosirea materialelor pirotehnice în timpul meciului, lucru ce este interzis. De asemenea, un suporter stelist aflat în stare de ebrietate a pătruns pe teren în minutul 19, din dreptul tribunei a doua, şi s-a îndreptat spre Tătăruşanu, dar a fost ajuns la timp de stewarzi şi culcat la pământ. Întreg staff-ul Stelei în frunte cu managerul MM Stoica s-a năpustit asupra arbitrului cerându-i socoteală. Sebastian Colţescu s-a consultat cu observatorul Alexandru Boc, iar acesta a luat decizia că meciul poate continua. Tătăruşanu a resimţit gazele lacrimogene aplicate de jandarmi în peluza Universităţii şi a avut nevoie de intervenţia staff-ului medical.

Declaraţii

“Sunt foarte mulţumit cum s-a mişcat echipa şi cum a respectat indicaţiile mele. Ţin să felicit Steaua pentru parcursul din campionat şi din Europa League, este o echipă mult mai omogenă ca noi şi cred că relaţiile lor de joc sunt mult mai bune. Sunt nemulţumit de rezultat, într-adevăr Steaua a controlat meciul, dar cu puţin noroc am fi putut obţine un rezultat de egalitate. Viorel Dinu a avut ceva probleme familiare şi m-a rugat să-l învoiesc pentru a le rezolva”, a declarat tehnicianul lui “U”, Ionel Ganea.

“Suntem mulţumiţi de ceea ce am reuşit să realizăm. Am câştigat trei puncte foarte importante pentru noi, ştiam exact ce se va întâmpla pe teren, după acel meci cu Ajax era normal ca jucătorii să aibă o cădere, s-a resimţit oboseala. Nu am tremurat deloc, cred că Steaua a condus jocul de la început până la sfârşit şi cred că ar fi trebuit să marcăm încă un gol până la sfârşit pentru a sta liniştiţi. Universitatea este o echipă foarte disciplinată, o echipă care a încercat să blocheze jocul nostru combinativ, s-au grupat foarte bine, nu ne aşteptam să aibă o prestaţie aşa bună”, a declarat antrenorul Stelei, Laurenţiu Reghecampf.

Echipele de start

U CLUJ: Samoilă – Ninu, Szilagyi, Raţiu, Turcu – Popa, Buleică, Apostu, Bucşa – Hidişan, Borza

Rezerve: Boşneag, Takacs, Nicola, Muzac, Mureşan, V. Gheorghe, Dedu

Antrenor: Ionel Ganea

Steaua: Tătăruşanu – Râpă, Chipciu, Pintilii, Gardo Tatu, Boucearnu, Tănase, Chiricheş, Latovlevici, Rusescu

Rezerve: Stanca, Szukala, Filip, Prepeliţă, Pârvulescu, Popa, Nikolic

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Arbitru principal: Sebastian Colţescu
Asistenţi: Ovidiu Artene, Alexandru Vodă
Arbitru de rezervă: Paul Unimătan
Observator: Alexandru Boc

Universitatea Cluj se va deplasa pentru etapa următoare la Constanţa, pentru a juca cu Viitorul lui Hagi. Partida va avea loc, sâmbătă, 3 martie, de la 19:30.