“U” Cluj urcă pe locul 2 după victoria cu Luceafărul Oradea!

Universitatea Cluj s-a impus cu scorul de 3-1 (1-1), în deplasare, la Sânmartin, cu Luceafărul Oradea, într-o partidă care a contat pentru etapa a 24-a a Ligii a a 2-a, succes în urma căruia “studenții” au urcat pe locul al doilea în clasament, la două puncte de liderul Sportul Snagov.

Galeria Universităţii a desfăşurat o pânză mare în tribuna în care stă. Chipul lui Radu Ţerter e desenat cu alb pe o pânză neagră, iar pe gard este un banner cu mesajul Sufletul nostru.

Gazdele au reușit să deschidă scorul la prima situație notabilă a meciului după 10 minute de joc, Vasile Pop a pătruns în careu în viteză și a șutat din alergare de la zece metri, iar mingea s-a dus în plasă la colțul lung (10).

Susținuți de un grup de circa 500 de fani prezenți la Sânmartin, Universitatea a reușit să restabilească egalitatea în minutul 15, prin Daniel Pârvulescu, care a scăpat de la mijlocul terenului, a trecut de Wanya și l-a învins pe Moga cu un lob de efect.

Taub a centrat din stânga la bara a doua, Hațiegan a reluat spectaculos din plonjon, dar portarul Luceafărului scoate de sub transversală și a respins în corner (23). Oradea nu renunță la luptă și forțează. Pop a trimis o centrare periculoasă în careu de pe dreapta, dar Paraschiv nu a ajuns la minge la bara a doua (25).

Luceafărul a avut și un gol anulat în minutul 28, George Paraschiv a scăpat singur cu Dur-Bozoancă și l-a învins elegant, dar “centralul” a fluierat ofsaid. (28). Orădenii ar fi putut primi un penalty la un fault comis de Sepsi asupra lui Pop, dar arbitrul a lăsat jocul să continue (36). Prima parte s-a încheiat cu scorul de 1-1.

În partea secundă, “U” a preluat conducerea în minutul 68, Daniel Pârvulescu a reușit “dubla”, care a pătruns în careu și a finalizat cu latul din 9 metri la colțul lung.

Intrat în minutul 62 în locul lui Axente, Cristi Gavra a majorat diferența în urma unei acțiuni din flancul stâng cu un șut puternic din 6 metri, peste Moga (84).

Meciul s-a încheiat, iar Universitatea Cluj a urcat pe locul secund în Liga a 2-a, cu 53 de puncte, profitând și de remiza pe care Academica Clinceni a obținut-o cu Ripensia Timișoara (1-1).

Luceafărul Oradea: Moga – Wanya (Fl. Drăgan 73′), Oros (cpt.), Al. Băican, Ciul – Mitrică (Bebey 74′), Prejmerean, Lu Yuefeng, Al. Dulca – Vas. Pop, G. Paraschiv
Rezerve: I. Rus – Core, Chiorean, Nemeş, Luduşan
Antrenor: Cristian Lupuţ

“U”Cluj: Dur Bozoancă – Al. Coman, Cordoş, I. Ursu, Berci – Sepsi, Gab. Giurgiu (cpt.)(Goga 67′), Taub – Haţiegan (N. Janos 46′), Axente (Gavra 62′), Nic. Pîrvulescu
Rezerve neutilizate: Iul. Dinu – Telcean, Abrudan, K. Twumasi
Antrenor: Bogdan Lobonţ

Foto sus: Cristian Cosma / facebook.com/FCUCluj

One thought on ““U” Cluj urcă pe locul 2 după victoria cu Luceafărul Oradea!

1. Etapa viitoare, Universitatea va primi vizita formației Aerostar Bacău sâmbătă, 16 martie, de la ora 11:00, de la ora 15:00, pe Cluj Arena.

Cine a scris articolul cam confunda meciurile de acasa cu deplasarile, dar e oke…