“U” Cluj, victimă sigură la Craiova! Oltenii rămân neînvinși de Liga 1 și urcă pe locul 3 în clasament

Universitatea Cluj a fost învinsă categoric, în deplasare, pe stadionul “Extensiv”, de CSU Craiova, scor 3-0 (2-0), la capătul unui meci în care “șepcile roșii” au evoluat 80 de minute în inferioritate numerică.

Prima repriză a început cum nu se poate mai prost pentru “U” Cluj la Craiova, Pablo Ceppelini a văzut cartonașul roșu direct după ce l-a călcat pe tibie pe Brandan în minutul 9 al partidei. De la acest moment, craiovenii au preluat inițiativa și au controlat categoric prima parte.

Veselovsky a fost aproape să o comită în minutul 20, Nuno Rocha fiind la un pas să-i fure o minge, dar portarul Universității a respins din postura de libero. “Dublă” ocazie pentru Craiova, același Rocha a pătruns periculos în careu și l-a luat la țintă pe Veselovksy, mingea a sărit până la Târnăcop, iar acesta din urmă a șutat la rândul lui în portar (21). Inevitabilul s-a produs până la urmă, Bawab a pătruns în careu printre trei jucători ai Universității Cluj și l-a învins pe portarul clujenilor cu un șut plasat din centrul careului (23). Madson a șutat periculos de la 20 metri, puțin peste transversală (37). Gazdele au stabilit scorul pauzei prin Nuno Rocha, care a marcat cu capul din 6 metri pentru 2-0 (42). Clujul nu a avut nicio ocazie notabilă la poarta lui Bălgrădean în primele 45 de minute.

Oltenii au început în același registru tactic și în partea secundă. Dintr-o poziție suspectă de ofside, Rocha a scăpat singur cu Veselovsky, dar finalizarea sa a fost peste poartă (55). Falub a efectuat prima schimbare la “U” Cluj, a ieșit Andrei Lungu și a intrat Cristian Munteanu (56). Universitatea nu a contat prea mult în atac în repriza a doua, preferând să își încerce norocul pe contraatac, fără prea mult succes însă. Vătăjelu a luat la țintă bara transversală cu un șut din unghi, iar Bawab a reluat puțin pe lângă stâlpul porții lui Veselovsky (60).

Adi Falub a simțit nevoia să dea un suflu nou ofensivei așa că l-a introdus pe Vali Lemnaru în locul lui Castillion (61).

Într-una din rarele situații a clujenilor la poarta Craiovei, Cristocea a șutat în zid dintr-o lovitură liberă din marginea careului, după un fault comis de Vătăjelu asupra lui Gravenberch (68). Nuno Rocha a reușit “dubla” în minutul 71, după ce a înscris plasat la colțul lung. 3-0! Cristocea a centrat în careu dintr-o lovitură liberă, iar Skvorc a reluat cu capul peste poartă (74). Craiovenii au redus motoarele și nu au mai contat în atac.

În urma acestui succes, oltenii ajung la cota 19 în dreptul meciurilor fără înfrângere și urcă pe locul 3 în clasamentul Ligii I. Universitatea Cluj rămâne în subsolul clasamentului, pe locul 14, cu 23 de puncte, iar vineri vor primi vizita CFR-ului, pe Cluj Arena, de la ora 20:00.

CS U Craiova: Bălgrădean – Achim (Dumitraș, ’76), Achka, Frăsinescu, Vătăjelu – Madson, Brandan, Băluță, Bawab (Ivan, ‘ 83), Târnăcop – Rocha (Herghelegiu, ’80)

Rezerve: Straton, De Graca, Dumitras, Izvoranu, Briceag, Herghelegiu, Ivan

Antrenor: Emil Săndoi

“U” Cluj: Veselovsky – Ciupe, Skvorc, Neag, Bambara – Cristocea, Lungu (Munteanu, ’56), Viveiros, Ceppelini, Gravenberch (Van Den Broek, ’76) – Castillion (Lemnaru, ’62)

Rezerve: Dolha, Van der Broek, Jovanovic, Lemnaru, Martins, Achim, Munteanu

Antrenor: Adrian Falub

Arbitru principal: Robert Dumitru

Cartonașe galbene: Skvorc (60), Viveiros (67), Vătăjelu (68), Neag (89)