“U” Cluj, victorie fără probleme cu Luceafărul Oradea!

După eșecul suferit etapa trecută la Timișoara, Universitatea Cluj și-a mai spălat din păcate și a câștigat fără emoții meciul cu Luceafărul Oradea din etapa a 5-a a ligii secunde, scor 2-0 (2-0), într-o partidă disputată luni după-amiază, 3 septembrie, de la ora 18:00, pe stadionul “Mircea Luca” (Cluj Arena).

“Studenții” clujeni au preluat conducerea pe tabelă încă din debutul primei reprize, grație reușitei lui Denis Hordouan în minutul 8, gol care le-a permis alb-negrilor să abordeze mai relaxat această partidă. Orădenii nu au reușit să își creeze vreo situație notabilă la poarta lui Dur-Bozoancă, toate atacurile lor oprindu-se în defensiva Universității formată din Căpușă, Cordoș, Abrudan și cea mai recentă achiziție a clubului alb-negru, Laszlo Sepsi.

Hordouan a centrat pe jos în careu, dar primul la minge a fost un fundaș al oaspeților, care a respins în corner (22). Prima repriză a fost dominată tactic de către elevii lui Falub, iar Cristian Gavra a dus scorul la 2-0 după o reluare perfectă cu capul din șase metri în urma unui corner executat foarte bine de Hordouan (42).

Ocazie mare pentru Luceafărul Oradea de a reduce din diferență în minutul 57, o minge centrată în careu a lovit bara transversală, a sărit la un jucător advers, care a încercat să împingă balonul în poartă, dar portarul Dur-Bozoancă a reținut de pe linia porții.

Cu un avantaj de două goluri pe tabelă luat din prima repriză, Universitatea a calmat jocul și a jucat mult mai relaxată în partea a doua, țințndu-u pe bihoreni departe de poarta lui Dur-Bozoancă. De altfel toate acțiunile s-au desfășurat în jumătatea oaspeților.

Final de meci. Universitatea Cluj a încheiat partida în atac și a obținut o nouă victorie care i-a adus trei puncte importante în economia clasamentului, încheind etapa pe locul 5, cu 6 puncte.

“U” Cluj: Dur-Bozoancă – Căpușă, Cordoș, Abrudan, Sepsi – Twumasi, Florescu (Dumitrescu, min. 87), Giurgiu (cpt), Greu (Goga, min. 73), Hordouan (Ene, min. 65) – Gavra

Rezerve: Albuț, Takacs, Taub, Dumitrescu, Goga, Ene, Ursu

Antrenor: Adrian Falub

Luceafărul Oradea: Moga – Gunie, Tînc, Ban, Dulca – Codoban (Lasconi, min 46), Ludușan, Oros (cpt), Pop (Mitrică, min. 82), Prejnerean, Lukacs (Preoteasa, min. 60)

Rezerve: Nokoz, Preoteasa, Paraschiv, Chiorean, Opriș, Mitrică, Lasconi

Antrenor: Cristian Lupuț

Cartonașe galbene: Greu (38) // Ban (92)

Spectatori: 3034

“U” Cluj va evolua etapa viitoare tot pe teren propriu, cu Aerostar Bacău, luni, 10 septembrie, de la ora 18:30.