“U” Jolidon a pierdut prima manşă a sferturilor Cupei EHF

Handbalistele de la “U” Jolidon au fost învinse, sâmbătă, pe teren propriu, de unguroaicele de la Fehervar, scor 21-28 (10-14), în cadrul primei manşe a sferturilor de finală ale Cupei EHF.

U Jolidon

Oaspetele au început în forţă partida din Sala Sporturilor “Horia Demian”, preluând rapid conducerea pe tabelă şi distanţându-se la 8 puncte după primele 20 de minute, însă elevele pregătite de Horaţiu Paşca au reuşit o evoluţie foarte bună pe final de repriză şi s-au apropiat la patru goluri până la pauză (10-14).

Cu o portăriţă în formă de zile mari, Eva Kiss, care a avut peste 10 intervenţii de-a lungul confruntării, şi un pivot care a reuşit 7 goluri, Szabina Mayer, oaspetele au controlat repriza secundă şi şi-au asigurat o un avantaj de şapte puncte pentru manşa a doua ce va avea loc în Ungaria, pe 9 martie 2013.

Marcatoare:

“U” Jolidon: Mihaela Ani-Senocico (4), Florina Chintoan (4), Laura Popa (4), Andreea Tetean (4), Raluca Mihai (2), Simona Vintilă (2), Ştefania Florea (1), Magdalena Paraschiv (1)

Fehervar: Tilinger (8), Mayer (7), Vaszari (5), Herr (3), Azari (2), Emberovics (1), Horvath (1), Siti (1)

Spectatori: 2.500