“U” Jolidon, la a treia victorie consecutivă în Liga Naţională!

"U" Jolidon
foto © eClujeanul.ro

După victoria în faţa Devei, scor 29-27, pe teren propriu, handbalistele de la “U” Jolidon au prins aripi şi au mai făcut o victimă în Liga Naţională, tot în faţa propriilor suporteri, HC Dunărea Brăila, una dintre favoritele la un loc pe podium în acest sezon, pe care au învins-o cu scorul de 29-25 (13-13).

Diferența s-a făcut pe final de meci când clujencele au punctat de patru ori consecutiv fără să primească gol, la scorul de 24-24.

Brăilencele au controlat prima repriză, dar nu au reuşit să intre în avantaj la cabine deşi au condus chiar şi cu patru goluri diferenţă (6-10, minutul 18). Gazdele au revenit rapid în meci, iar Andreea Tetean a înscris golul care a stabilit scorul pauzei (13-13).

În partea a doua a jocului s-a mers cap la cap până la scorul de 24-24, în minutul 51, cele două formaţii şi-au împărţit momentele în care s-au aflat în avantaj pe tabelă, dar paradele Anei-Maria Măzăreanu au dat posibilitatea “studentelor” să puncteze de patru ori consecutiv şi să închidă tabela la 29-25.

În urma acestui succes, “U” Jolidon acumulează 12 puncte în Liga Naţională, iar etapa viitoare va întâlni, în deplasare la malul mării, “lanterna roşie”, Universitatea Neptun Constanţa.

“U” Jolidon: Măzăreanu (11 intervenții), Enache (5 intervenții) (portari), Chintoan 8 goluri, Vintilă 8 (5 din 7m), Florea 5, Popa 4, Ani-Senocico 2, Laslo 1, Tetean 1, Ivan, Tivadar.

Antrenori: Horațiu Pașca, Ioan Ani-Senocico

HC Dunărea Brăila: Dobre (9 intervenții), Voicu (5 intervenții), Stan (portari), Moldovan 6 goluri (2 din 7m), Farcău 6, Horjea 5 (1 din 7m), Perianu 5, Irimia 3, Adespii, Safta, Bărbos, Czeczi.

Antrenor: Cristi Preda

Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 3/3