“U” Mobitelco, victorie în faţa echipei CSS Giurgiu!

Baschetbaliştii clujeni au câştigat, luni, confruntarea cu formaţia CSS Giurgiu, în deplasare, cu scorul de 76-50, iar victoria îi propulsează pe locul 3 în Liga Naţională, cu 14 puncte.

“Studenţii” au învins fără probleme şi au controlat aproape în întregime meciul, mai puţin primul sfert, care le-a aparţinut gazdelor. De altfel, după primele 10 minute, echipa din Giurgiu conducea cu scorul de 18-12. Următoarele segmente ale partidei le-au revenit însă clujenilor, cu 24-5, 17-15 şi 23-12. La final, “U” Mobitelco BT a câştigat cu scorul de 76-50, iar victoria de la Giurgiu i-a trimis pe locul 3 în clasamentul primei ligi.

CSM Oradea este lider în acest moment, cu 15 puncte, iar pe poziţia secundă se află Elba Timişoara, cu 14 de puncte, dar cu un coşaveraj ceva mai bun decât “U”.

Marcatori: Wright 23 (6 rec., 3 p.d., 5 intercepţii), Baciu 13 (13 rec., 1 p.d.), Barnette 13 (4 rec., 1 p.d.), Nikolov 13 (4 rec.), Todorovic 7 (3 rec.), Nakic 6 (3 p.d.), Pop 1 (1 p.d.), Hallik (1 rec.), Silvasan (1 p.d.).

În următoarea etapă “U” Mobitelco va întâlni Farul Constanţa, vineri, pe teren propriu.