UBB Cluj a ratat calificarea în semifinale și va juca în turneul pentru locurile 5-8 la Campionatul European Universitar din Croaţia

Echipa de fotbal a Universităţii Babeş-Bolyai a fost la zece minute de calificarea în semifinalele Campionatului European Universitar din Croaţia, după ce a pierdut, 0-2, sfertul contra celor de la Kuban State University din Krasnodar, vicecampioana ediţiei de anul trecut a competiţiei. Ruşii au decis soarta partidei în ultimele 10 minute, atunci când au venit cele două goluri în poarta lui Iura, scrie frf.ro.

UBB Cluj fotbal campionatul european universitar croatia

Probleme de lot pentru sfertul cu ruşii

UBB Cluj a acuzat din plin şi cele trei absenţe cauzate de suspendări, Alex Pop, Paul Halas şi Bogdan Cristea. De asemenea, Răzvan Muntean a avut o problemă medicală şi nu a putut evolua decât câteva minute în repriza a doua, în timp ce portarul titular de până acum, Răzvan Vaida, s-a accidentat înaintea meciului şi a fost înlocuit de Vasile Iura.

“Chiar credeam că o să mergem la 11 metri. Din păcate, la 0-0 am avut două ocazii imense, prin Ionaşcu şi Hîmpea, iar apoi am luat gol când mai erau 10 minute de joc. Ne-am aruncat în atac şi am primit al doilea gol, însă victoria ruşilor e meritată şi pentru că au o echipă organizată din toate punctele de vedere. Regretul nostru e că ei puteau fi bătuţi dacă îi aveam măcar pe doi dintre suspendaţi, Alex Pop şi Halas, dar băieţii mei şi-au dat şi azi sufletul pe teren, au încercat să facă tot ce au putut. UBB şi-a depăşit condiţia la acest Campionat European, iar la anul sperăm să câştigăm titlul naţional, în primul rând, şi apoi să mergem în Portugalia să facem o figură şi mai frumoasă acolo”, a declarat Septimiu Ormenişan, antrenorul clujenilor

Vor juca pentru locurile 5-8

UBB Cluj nu şi-a încheiat evoluţiile la acest Campionat European, clujenii urmând să îi întâlnească în această seară, de la ora 20:00, pe studenţii universităţii din Montpellier, într-un joc pentru locurile 5-8. Mai apoi, în funcţie de acest rezultat, românii vor mai avea un meci pentru poziţiile 5-6 sau 7-8.

Echipa UBB Cluj în meciul cu Kuban: Iura – H. Popa, M. Ionescu, Kis, Hîmpea – Bene, Kereki, Rogozan, Ionaşcu – Vasilichi – Medrea. Au mai intrat: Tăbîrţă, R. Muntean. Antrenor: Septimiu Ormenişan