UMILINTA! “U” Cluj a fost eliminata din Cupa Romaniei de o echipa de amatori din Liga a 5-a

Ripensia Timisoara vs U ClujUniversitatea Cluj si Ripensia Timisoara s-au intalnit, marti, 24 septembrie 2013, pe stadionul “Dan Paltinisanu” din Timisoara, intr-o partida care a contat pentru saisprezecimile Cupei Romaniei.

Reeditare primei finale de Cupa Romaniei din 1934 dintre Ripensia si Universitatea s-a incheiat, ieri, surprinzator, cu victoria gazdelor, scor 2-1, “studentii” clujeni nu au reusit sa puna mari probleme unei echipe de amatori care evolueaza in esalonul al 5-lea al fotbalului romanesc. Ionel Ganea a tinut sa menajeze jucatorii de baza pentru partidele din campionat, iar astfel a luat decizia de a trimite in teren juniorii, care nu s-au ridicat la nivelul amatorilor Ripensiei, amatori care au dominat categoric partida, de la un capat la celalalt, iar dupa primele douazeci de minute de la startul jocului se aflau deja la conducere cu 2-0. Primul gol a venit in urma unei lovituri de colt, Csabai a scapat din marcaj si l-a invins pe Niculescu din trei metri (13). Anagor, singurul jucator strain de la Ripensia, l-a surprins pe Niculescu cu o bolta de la 30 de metri si a majorat diferenta (21). Universitatea reduce din diferenta cu putin inainte de final, juniorul Octavian Ursu inscrie cu un sut simplu din zece metri (39), stabilind scorul primei reprize.

“Sepcile rosii” alearga dupa egalare in partea a doua, dar nu reuseste sa deranjeze plasa portii timisorene si astfel confruntarea istorica se incheie cu victoria gazdelor.

Ripensia Timisoara accede in optimile de finala ale Cupei Romaniei, in timp ce Universitatea nu-i ramane decat sa spere la un miracol ca va reusi si anul acesta sa se mentina in prima liga.

Echipele de start

Ripensia: Radulescu – Petrisor, Ciobai, Uzun (cpt.), Carpinisan – Boanghes, Muresan – Popa, Briciu, Pascaleanu – Anagor
Rezerve: Filip – Hota, Costandana, Firut, Ungur, Mogos, C. Radu
Manager: Radu Suciu

U Cluj: Niculescu – Cordos, Neag, Mutu, Prescura, Balde, Lungu, Calcan, Dulap, Ursu, Lemnaru
Rezerve: Veselovsky – Takacs, Abrudan, Rilke, Tarnacop, Kovacs, Dedu
Antrenor: Ionel Ganea