Un atlet kenian a câştigat Maratonul Internaţional Cluj. Un clujean a ieşit pe locul 2

Bernard Talam (28 ani) a câştigat Maratonul Internaţional Cluj 2013, cu timpul de 2 ore şi 25 de minute, reuşind să câştige cursa de 42,195 km. Acesta este născut în Eldoret, Kenia, dar trăieşte în Ungaria.

bernard talam

De asemenea, pe poziţia a doua la proba de maraton s-a clasat clujeanul Mircea Marian Săcară, cu timpul de 2 ore şi 27 de minute, iar pe trei a încheiat cursa Olah Tamas, din Ungaria.

Ediţia din acest an a Maratonului Internaţional Cluj a adunat la linia de start 2000 de participanţi, iar startul a fost dat duminică de preşedintele Consiliului Judeţean, Horea Uioreanu. Înaintea startului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor atentatului de la Boston.

Concurenţii au participat la cinci probe diferite: maratonul de 42,195 km, semimaratonul de 21 km, ştafeta, un cros de 6 km şi o cursă pentru copii.