Un fotbalist al divizionarei secunde Delta Tulcea a murit pe teren în timpul unui meci

Jucătorul nigerian al formaţiei divizionarei secunde Delta Tulcea, Chinonso Ihelwere Henry, s-a prăbuşit pe teren, duminică, în timpul amicalului cu FC Baloteşti. Acesta a murit, după ce medicii au încercat să-l resusciteze timp de aproximativ o oră.

Henry, Delta Tulcea (credit foto: gsp.ro)

Fotbalistul în vârstă de 21 ani evolua pe postul de atacant şi fusese adus în România de tehnicianul Ion Marin. S-a prăbuşit pe teren în repriza a doua, cu puţin înainea de finalul partidei, iar la faţa locului ajungând imediat un cadru medical.

Martorii declară că o primă ambulanţă a ajuns la faţa locului în aproximativ 7 minute, iar după alte 3 minute a mai ajuns un echipaj SMURD.

Delta Tulcea se afla în cantonament de câteva zile, iar în ultimele 5-6 zile a mai disputat 3 meciuri amicale, jucătorii fiind cazaţi în această perioadă la hotel în Snagov.