Universitatea Cluj a pierdut al doilea amical din Austria

“U” Cluj a suferit a doua infrangere consecutiva din tot atatea partide disputate in cantonamentul din Austria, dupa ce au pierdut cu scorul de 4-1 impotriva rusilor de la Kuban Krasnodar.

u cluj

Mihai Teja a trimis in teren din primul minut urmatoarea formula: Niculescu – Ciupe, Fofana, Mateus, Ninu – Bucşa (c), Kovacs – Boutadjine, Stojanovic, Calcan – Jula. Rusii au deschis scorul rapid, in minutul 7, prin Gigel Bucur, care l-a invins pe Niculescu cu o lovitura de cap plasata din 7 metri. Calcan l-a gasit bine pe Bucşa, insa sutul acestuia din urma a fost blocat (25). Rusii au avut o ocazie importanta de a scrie prin Iguailev, dar Niculescu a respins (36). Trei minute mai tarziu faza s-a mutat in celalat careu, unde Mateus a avut incursiune din propria jumătate, l-a deschis în banda dreaptă pe Calcan, insa tânărul jucător a sutat bine, la colţul lung, dar mingea trece puţin peste poartă (39). Gigel Bucur a realizat “dubla” dupa ce l-a driblat pe Niculescu si a majorat diferenta (42). Kuban rezolva meciul inainte de pauza si mai inscrie o data prin Kulik, care a marcat golul de 3-0 cu un sut de la 16 metri.

Dupa pauza, Teja a introdus urmatorii jucatori: Veselovksy, Neag, Jovanovic, Târnăcop, Lungu, Costin, Achim, Machado şi Lemnaru, ultimul preluând şi banderola de căpitan.

“Studentii” au reusit un inceput bun de repriza secunda, reducand din proportiile scorului prin golul lui Andrei Lungu, care a sutat din 16 metri si a inscris, dupa ce portarul rus a respins in prealabil sutul lui Raul Costin. Rusii au mai inscris o data, de data aceasta de la punctul cu var; Ninu a faultat in careu si centralul a acordat lovitura de pedeapsa, de unde Popov inscrie pentru 4-1 si stabileste scorul final (76).

Urmatorul amical pentru “sepcile rosii” va avea loc luni, 30 iunie, impotriva formatiei din liga secunda din Rusia, FC Anji Makhachkala.

Partida cu Anji se va disputa în localitatea Neumarkt an der Ybbs, situată în apropierea superbei abaţii benedictine de la Melk. Meciul va începe la ora locală 16:00 (17:00 în România) şi va fi transmis, aşa cum v-am obişnuit, în format live-text pe site-ul oficial, universitateacluj.ro.