Victoria care le păstrează pe handbalistele de la “U” Alexandrion în Liga Națională

Echipa de handbal feminin “U” Alexandrion a învins, în deplasare, formația Unirea Slobozia, scor 25-23 (12-17), o victorie care le asigură practic rămânerea în Liga Națională din sezonul viitor.

U Alexandrion Cluj handbal feminin foto eclujeanul.ro

După o primă repriză dezastruoasă, elevele pregătite de Carmen Amariei au reușit o repriză secundă de excepție, atât defensiv, cât și ofensiv. Slobozia a avut cinci goluri pe tabelă la pauză (12-17), dar a pierdut superioritatea și a cedat în partea a doua, reușind să înscrie doar șase goluri.

În urma acestui succes, “U” Alexandrion se salvează, în mare măsură, de la retrogradare, cu trei etape înainte de final, ocupând locul 10 în clasamentul Ligii Naționale, cu 10 puncte.

Cristina Laslo, cu şapte goluri, a fost cea mai bună marcatoare pentru clujene, urmată de Florina Chintoan şi Andreea Tetean, ambele cu câte şase goluri.

“U” Alexandrion va primi vizita formației HC Zalău în etapa următoare, luni, 11 aprilie 2016, de la ora 17:00.