Victorie categorică pentru “U” Cluj în derby-ul de tradiţie cu UTA Arad! “Studenţii” au cel mai bun atac din Liga 2!

Universitatea Cluj a câştigat de o manieră categorică partida disputată duminică, 4 noiembrie, în deplasare, la Arad, pe terenul UTA-ei, scor 0-4 (0-2), în etapa a 15-a a Ligii a 2-a.

“Studenţii” pregătiţi de Mircea Cojocaru au controlat autoritar confruntarea cu UTA şi nu le-au oferit nicio şansă arădenilor de a se apropia de poarta lui Dur-Bozoancă. Gabi Giurgiu a deschis scorul în minutul 18 al meciului în urma unei centrări de pe stânga pentru Marius Coman, Orlic a boxat în faţă, iar mingea a sărit la mijlocasul lui “U”, care a pus latul şi a înscris din 12 metri sub transversală.

Fără soluţii în atac, UTA a mai încasat un gol înainte de pauză, Carol Taub a centrat din stânga careului, Benga a luftat, iar Alexandru Coman l-a învins pe Orlic cu o finalizare elegantă cu latul din 9 metri (39).

Susţinută la Arad de circa 150 de fani, “U” a încheiat prima repriză cu un avantaj de două goluri pe tabelă.

În partea a doua, în urma unui corner executat de pe dreapta de Dumitrescu, golgheterul Cristian Gavra s-a înălţat perfect în careu şi a trimis mingea în poartă cu capul din nouă metri. (62). “Şepcile roşii” nu şi-au epuizat golurile şi au mai înscris o dată după un contraatac în viteză, Taub a centrat în careu din stânga, iar Marius Coman a înscris şi el elegant cu latul din 9 metri (70).

În urma acestei victorii zdrobitoare, Universitatea Cluj acumulează 30 de puncte în clasament şi ocupă locul 5, la trei puncte de locul 2 ocupat de Academica Clinceni şi la cinci de liderul Chindia Târgovişte.

Etapa viitoare, “studenţii” vor întâlni formaţia din Clinceni, sâmbătă, 10 noiembrie, de la ora 11:00, pe Cluj Arena.

Alb-negrii au cel mai bun atac din eşalonul secund, cu 35 de goluri înscrise şi 13 primite.

UTA Arad: Orlic – Cr. Costin, Al. Manea, S. Benga, Copaci – N. Janos (Cubleşan 55′), Coulibaly, Andr. Enescu (Miculescu 65′), Vădrariu (L. Oprea 43′) – Al. Pop, Cip. Rus (cpt.)

Rezerve neutilizate: Bodea – R. Iuga, D. Dan, Dav. Popa

Antrenor: Ionuţ Popa

“U” Cluj: Dur-Bozoancă – Al. Coman, Andr. Cordoş, Abrudan (cpt.), Sepsi – D. Dumitrescu (Berci 67′), Gab. Giurgiu, Taub (Oct. Ursu 73′) – Haţiegan, Gavra, M. Coman

Rezerve: Albuţ – Cr. Ene, Goga, Hordouan

Antrenor: Mircea Cojocaru