Victorie chinuită pentru “U” Cluj cu Armenopolis Gherla! Dorin Goga, eliminat în finalul primei reprize

Universitatea Cluj s-a impus cu greu, sâmbătă, 19 noiembrie, în meciul cu Armenopolis Gherla, scor 2-0 (0-0), partidă contând pentru etapa a 14-a a Ligii a 4-a. Meciul trebuia să se dispute pe stadionul din Gherla, dar din motive de siguranță s-a decis mutarea lui pe Cluj Arena, “gazdă” fiind Armenopolis.

u-cluj

Aproximativ 800 de spectatori au asistat la confruntarea dintre “U” Cluj și Armenopolis, iar gherlenii au reușit să reziste cu brio atacurilor Universității, fără să primească în gol în primele 45 de minute, fiind singura echipă din eșalonul al patrulea care nu a primit gol în prima repriză.

“U” a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Dorin Goga în minutul 39 pentru un fault dur asupra unui adversar. “Șepcile roșii” au reușit să înscrie abia în ultimele 10 minute, prin Brian Lemac și Iuliu Hațiegan, în minutele 83 și 90.

La începutul meciului s-a păstrat şi un minut de reculegere în memoria lui Daniel Prodan, moment semnalat şi printr-un banner al Peluzei “Şepcile Roşii” dedicat fostului fundaş al naţionalei, după care galeria Universităţii a afişat şi un mesaj pentru jandarmi, refuzând să cânte în prima repriză. “Când bem o bere şi cântăm ne filmaţi şi ne urmăriţi, în timp ce alţii fac crime şi se plimbă liniştiţi”, era bannerul dedicat forţelor de ordine, fanii lui “U” încurajându-şi echipa abia în a doua repriză.

Man – Fizeșan, Abrudan, Irimie, Manu – Giurgiu (C), Moșuți (53 Kilin) – Costea (50 Costea), Goga, Hîmpea (65 Haţiegan) – Lemac. Antrenor: Marius Popescu.
Rezerve: Pop – Morar, Pașca, Pintea.

Armenopolis Gherla: Morar – Burcă, Marian, Tînc, Vinău – D. Moldovan, Bocoș, D. Stan, E. Roman – C. Crăciun, Doroftei. Antrenor: Cristi Vedean
Rezerve: Tala, Bunea, P. Sâmboan, A. Sâmboan, I. Mureșan, S. David, Codorean

Etapa viitoare, “U” Cluj va primi vizita formației ACS Vulturul Mintiu-Gherlii, pe Cluj Arena.