Victorie facilă la ultimul meci pe teren propriu în Liga a 4-a! Eurogol din corner reușit de Hîmpea și o eliminare!

Universitatea Cluj nu a avut nicio emoție în ultima partidă pe teren propriu în sezonul 2016-2017 a Ligii a 4-a, cu Armenopolis Gherla, pe care a învins-o cu scorul de 8-0 (3-0).

Echipa de baschet masculin U-Banca Transilvania a asistat la această partidă și si-a prezentat la pauză cele trei trofee câștigate în acest sezon, făcând un tur al stadionului, în aplauzele și uralele celor 1000 de fani care au asistat la meci. Mașinuța medicală a fost în fruntea campionilor, cu trofeele și Aleksandr Rasic pe targă.

Așa cum era de așteptat, “U” a început în forță meciul și s-a instalat în jumătatea adversă încă din primele minute. Prima ocazie a venit în minutul 6, Victor Manu a lovit bara la o centrare de pe dreapta.

Adrian Pintea a deschis scorul în minutul 9 al meciului din pasa lui Dorin Goga, iar veteranul Universității a încercat si el poarta cu un șut periculos din marginea careului, dar portarul a respins în corner. În minutul 24, același Goga a înscris golul doi după ce a reluat în plasă o minge respinsă în față de portar. “Studenții” au făcut 3-0 prin Rareș Takacs (’30), care a avut nevoie de îngrijiri medicale și fost înlocuit de Darius Hîmpea. Prima repriză s-a încheiat.

Recitalul de goluri a continuat  și în partea a doua, “șepcile roșii” majorând diferența la 4-0 cu un eurogol direct din corner reușit de Hîmpea în minutul 52, care ne-a reamintit de golul lui Claudiu Niculescu prin aceeași execuție în perioada când acesta a îmbrăcat tricoul Universității. Două minute mai târziu, Goga a reușit “dubla” și a dus scorul la 5-0 după ce a luat o acțiune pe cont propriu și a înscris la colțul scurt  (’54)

Victor Manu a fost eliminat în minutul 55 pentru primirea celui de-al doilea cartonaș galben

Universitatea nu a mai amenințat poarta oaspeților până în minutul 79, când Brian Lemac, intrat în partea a doua în locul lui Pintea, a înscris golul de 6-0 din pasa lui Goga și tot “șeptarul” echipei a bifat și el “dubla” în minutul 82, iar Tinuț Budăcan a stabilit scorul final la 8-0 cu o execuție spectaculoasă de la 20 metri direct in poartă.

Final.

“U” Cluj a început partida in următoarea formulă de joc:

Pop – Budăcan, Ionescu, Irimie, Manu – Rogozan, Fodor – Takacs (Hîmpea, ’30), Goga, Hordouan (Salcău, ’83) – Pintea (Lemac, ’72)

Antrenor: Marius Popescu

Universitatea Cluj va juca în ultima etapă a sezonului în deplasare, pe terenul formației Vulturul Mintiu-Gherlii, sâmbătă, 3 iunie, de la ora 16:00, iar pe 9 iunie va întâlni Gloria Cătină la Baza Sportivă “Dan Anca”, în finala județeană a Cupei României.