Victorie facilă pentru România în meciul de dublu la Cupa Davis şi calificare în turul al III-lea al Grupei Mondiale II!

Ziua a doua a confruntării de Cupa Davis de la Cluj-Napoca dintre România şi Maroc din turul al II-lea al Grupei Mondiale II a debutat cu meciul de dublu. Perechea formată dintre Florin Mergea şi Marius Copil au adus “tricolorilor” al treilea punct, după o victorie în două seturi, 6-2 / 6-1, într-o partidă încheiată în 54 de minute, în faţa “cuplului” marocan Yassine Idmbarek şi Lamine Ouahab.

Mergea şi Copil au început în forţă partida de dublu şi a preluat conducerea de la primele game-uri, iar primul game câştigat de oaspeţi a venit abia după 4-0 pentru “tricolori”. Marocul a mai luat un game în primul set la 5-2, dar România şi-a adjudecat victoria după 24 de minute de joc.

Setul secund a fost la discreţia României, câştigându-l detaşat cu 6-1, oaspeţii reuşind să bifeze un singur game.

“Vă mulţumesc că aţi venit şi astăzi în zi de sărbătoare să ne susţineţi. Ne-am pregătit foarte bine, am fost concentraţi la fiecare punct, am încercat să încheiem cât mai repede şi să ne facem treaba cât mai bine”, a declarat Marius Copil.

“Ne dorim să jucăm şi următorul meci la Cluj, aşa cum am mai spus şi în aceste zile, aici este a doua casă pentru mine”, a declarat Florin Mergea.

Desfăşurarea jocului:

Florin Mergea (78 ATP dublu) / Marius Copil (82 ATP simplu) vs Yassine Idmbarek (fără clasament) / Lamine Ouahab (571 ATP simplu)

Game 2: 15-0 / 30-0 / 40-0 / GAME ROMÂNIA 1-1
Game 3: 15-0 / 15-15 / 30-15 / 30-30 / 30-40 / 40-40 / A-40 / 40-40 / 40-A / 40-40 / A-40 / GAME ROMÂNIA 2-1
Game 4: 0-15 / 0-30 / 15-30 / 15-40 / 30-40 / 40-40 / A-40 / GAME ROMÂNIA 3-1
Game 5: 15-0 / 15-15 / 30-15 / 30-30 / 40-30 / GAME ROMÂNIA 4-1
Game 6: 15-0 / 15-15 / 30-15 / 30-30 / 40-30 / GAME ROMÂNIA 5-1
Game 7: 15-0 / 30-0 / 30-15 / 30-30 / 40-30 / 40-40 / A-40 / GAME ROMÂNIA 6-1

În celelalte partide disputate până acum, Marius Copil l-a învins în două seturi pe Amine Ahouda, 6-0 / 6-1, iar Adrian Ungur a trecut tot în două seturi de Lamine Ouahab 6-0 / 7-6 (3).

În urma succesului înregistrat de Florin Mergea şi Marius Copil la “dublu”, România conduce 3-0 Maroc şi și-a asigurat calificarea în turul trei al Grupei a II-a, Zona Eruopa/Africa, partida fiind programată în 15 și 16 septembrie 2018.