Victorie fără emoţii pentru “U” Cluj în meciul cu Avrig! VIDEO

Universitatea Cluj a obţinut o victorie importantă sâmbătă, 14 octombrie, în meciul cu FC Avrig, scor 4-0 (1-0), într-o partidă care a contat pentru etapa a 8-a a Ligii a 3-a, seria a 5-a.

“Şepcile roşii” s-au instalat încă din primul minut în jumătatea adversă şi au încercat să îşi creeze situaţii la poarta oaspeţilor, dar fără să aibă vreo ocazie notabile. Cu două puncte acumulate în acest sezon, cei din Avrig nu s-au ridicat la nivelul gazdelor, neavând niciun şut pe poartă, iar portarul Albuţ a şomat în prima repriză.

Până la urmă, golul a venit din partea Universităţii Cluj, cu cinci minute înainte de pauză, minutul 40, Octavian Ursu l-a învins pe Samoilă cu o reluare pe spate din careu, la capătul unei centrări lobate de Goga dintr-o lovitură liberă de la 15 metri şi a stabilit scorul pauzei. 1-0.

eClujeanul.ro vă oferă şi o înregistrare video cu momentul golului:

Fanii Universităţii au afişat un banner cu mesajul “de la primele emoţii şi până acum suntem tot aici pe acelaşi drum”.

Cel mai nou refren al peluzei “şepciilor roşii” face deja furori pe stadioanele din România.

Universitatea a dus scorul la 2-0 în debutul reprizei secunde, acelaşi Ursu realizând “dubla” după ce a trimis în plasă o minge respinsă în faţă de portar (52). Mihai Onicaş şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor în minutul 59, bifând golul trei al meciului cu o lovitură de cap bine plasată în urma unui corner.

Gabi Giurgiu a transformat un penalty în minutul 68 al meciului şi a făcut 4-0 – VIDEO

Universitatea a terminat meciul în atac, dar nu a mai reuşit să înscrie şi astfel partida s-a încheiat 4-0, succes care le aduce “studenţilor” 14 puncte în clasamentul Ligii a 3-a, urcând pe locul 4.

“U” Cluj: Albuţ – Takacs (Chiş, ’72), Onicaş, Abrudan, Irimie – Giurgiu (cpt), Greu – Micaş (Haţiegan, ’69), Hordouan, Ursu – Goga

Rezerve: Dinu, Chiş, Manu Florescu, Haţiegan, Lemnaru, Tranca

Antrenor: Adrian Falub

FC Avrig: Samoilă – Natea (cpt), Pavel, Gombar, Popa – Simion, Luca, Lascu, Radu – Ungurianu, Coman

Rezerve: Voicu, Iancu, Bucur, Nasta, Stoia, Bocţa, Grigore

Antrenor: Mihai Ianc