Victorie importantă pentru CFR Cluj în play-out, 2-0 cu Concordia Chiajna! Juan Carlos Ruiz a reușit o “dublă”

După două remize și o înfrângere, CFR a izbutit a doua victorie din play-out în meciul cu Concordia Chiajna, scor 2-0, sâmbătă seara, pe arena “Dr. Constantin Rădulescu”, grație “dublei” lui Juan Carlos Ruiz. Partida a  contat pentru etapa a 5-a a play-out-ului.

CFR Cluj

CFR a început în forță prima repriză, având prima situație importantă la poarta lui Bălgrădean prin Antonio Jakolis, care a câștigat prim-planul cu un jucător advers și l-a lobat elegant pe portarul Concordiei, dar mingea s-a scurs puțin pe lângă poartă (4). Prima parte a fost una echilibrată, o luptă surdă la mijlocul terenului, fără ca vreo formație să amenințe periculos poarta adversă în primele 20 de minute. Bălgrădean a ieșit și a degajat din fața lui Juan Carlos (21), iar Bud a reluat anemic în brațele portarului din interiorul careului (22). “Decarul” Chiajnei, Flavius Purece, a încercat să-l surprindă pe Marc cu un șut de la 15 metri, dar portarul feroviarilor a reținut în doi timpi (25).

Elevii lui Toni Conceicao au trecut la conducere pe tabelă în minutul 37, după ce Juan Carlos Ruiz a pătruns periculos în careu, a scos din joc doi jucatori și l-a învins pe Bălgrădean cu un șut elegant. GOL și alb-vișinii au intrat la vestiare în avantaj.

Jakolis a reluat în forță pe lângă poarta lui Bălgrădean din interiorul careului și a contabilizat prima ocazie de gol a reprizei secunde (63). Chiajna nu a reușit să găsească drumul spre poartă, iar defensiva clujenilor s-a apărat organizat, ținând mingea la distanță de poarta lui Marc.

Același Juan Carlos Ruiz a reușit “dubla” în minutul 90 și a stabilit scorul final, iar feroviarii obțin o victorie clară și importantă în economia clasamentului, acumulând 22 de puncte, fiind la egalitate cu FC Voluntari, și urcă pe locul 3, la un punct de ocupanta locului secund (CSMS Iași) și la două de liderul CSU Craiova.

CLASAMENT Liga 1 Play-OUT

CFR Cluj: Marc – Camora (cpt), Goian, Larie, Tiago Lopes – Gomelt, Ruiz, Petrucci, Cristian Lopez (Nouvier, 70), Jakolis (Păun, 85) – Cristi Bud

Rezerve: Mincă, Tînc, A. Mureșan, S. Negruț, A. Păun Nouvier, Beleck

Antrenor: Antonio Conceicao

Concordia Chiajna: Bălgrădean – Feussi (Bărboianu, 46), Tincu (M. Cristescu, 64), Niasse, Odibe, Bucurică – Serediuc, G. Giurgiu (Ad. Cristea, 75), Udubuesi Obodo, Purece – Pena

Rezerve: Matache, Mamele, Bărboianu, M. Cristescu, A. Cristea, N. Roșu, F. Răsdan

Antrenor: Adrian Falub

Arbitru principal: Lucian Rusandru (Covasna)

Asistenți: Marius Nicoară (Mehedinți), Bogdan Gheorghe (București)

Observator de joc: Romulus Gabor (HD)

Arbitru rezervă: Flavius Roșu (Timișoara)

Observator arbitri: Eduard Dumitrescu (AG)

Cartonașe galbene: Bud (67)// Bucurică (28), Giurgiu (70), M. Cristescu (78), Purece (81)

Spectatori: 1000

Etapa viitoare, CFR Cluj va juca pe terenul formației CSU Craiova, sâmbătă, 9 aprilie, de la ora 15:00.