Victorie muncita pentru rugbistii clujeni

Dupa trei infrangeri consecutive, rugbistii de la Universitatea Cluj au invins, duminica, pe teren propriu, formatia Dinamo Bucuresti, scor 24-22 (17-16), in cadrul etapei a V-a din SuperLiga CEC Bank, obtinand prima victorie intr-un meci oficial din 2014.

Cei care au deschis scorul au fost dinamovistii, printr-o lovitura de pedeapsa semnata Teodor Nitu, dar gazdele au reusit un eseu cu transformare prin Ionut Dimofte, scorul devenind 7-3. Acelasi Nitu a redus din diferenta printr-o noua lovitura de pedeapsa, insa “studentii” si-au marit avantajul in urma unui eseu reusit de McGrath Van Vyk si transformat de Dimofte (14-6). Finalul primei reprize a fost unul captivant. Dimofte a marit avantajul cu o lovitura de pedeapsa, insa dinamovistii s-au apropiat la un singur punct in spatele Universitatii pana la pauza, Stan si Nitu inscriind cate un eseu, iar scorul a devenit 17-16.

Bucurestenii au trecut la conducere pentru a doua oara in startul reprizei secunde, Nitu a fructificat o lovitura de pedeapsa si a intors rezultatul (17-19), dar clujenii au reusit o incercare (eseu) prin Valentin Rosu, cu transformare semnata de Dimofte si scorul a devenit 24-19.

Universitatea a trait periculos finalul meciului, Nitu a transformat o singura lovitura de pedeapsa din trei avute si astfel scorul a ramas 24-22.

In cadrul etapei a VI-a, Universitatea Cluj va juca in fieful campioanei RCM Timisoara. Partida este programata duminica, 4 mai, de la ora 11:00.

“Victoria aceasta e binevenita, ma bucur enorm, insa din pacate nu am facut jocul la care ne-am fi asteptat. Dinamo e o echipa buna, o echipa care in ciuda lotului a facut meciuri bune si merita felicitari. In meciul cu Farul si cu CSM cred ca am avut o aparare buna, dar am facut si noi o tranzitie de multi jucatori si pana facem omogenizarea cu siguranta vom arata mai bine in partea a doua a campionatului. Sunt multe schimbari, apar accidentari, avem un lot mic, 28 de jucatori, e greu sa faci schimbari si de la meci de meci echipa sa fie omogena”, a declarat antrenorul Bogdan Cantor.