Victorie pentru handbalistele Universităţii Cluj în primul joc pe teren propriu al sezonului – VIDEO

După înfrângerea suferită în prima etapă la Cisnădie (28-24), echipa de handbal feminin a Universităţii Cluj a reuşit să învingă sâmbătă, 9 septembrie, pe teren propriu, pe Rapid Bucureşti, scor 37-29 (19-15), în cadrul etapei a 2-a a Ligii Florilor (noua denumire a Ligii Naţionale de handbal feminin).

“Studentele” pregătite de Adrian Popovici au început în forţă partida şi au trecut la conducere pe tabelă, dominând formaţia oaspete din primele minute şi până la final. Clujencele au încheiat prima repriză cu un avantan de patru puncte (19-15), menţinând avantajul şi în partea a doua.

Florina Chintoan a fost cea mai bună marcatoare a Clujului, cu 11 puncte, urmată de jucătoarele Lazăr (8), Senocico (6), Berbece (4), Tamaş (4), Dindiligan (2), Biriş şi Petruş câte un gol.

La final, handbalistele au sărbătorit alături de fani victoria entuziasmată.

Etapa viitoare, Universitatea Cluj va juca, în deplasare, la Corona Braşov.