Viitorul sună bine – Naţionala de tineret a României este la un pas de calificare după 20 ani la EURO 2019! Peste 12.000 de clujeni i-au susţinut pe “tricolorii” mici în Gruia!

Reprezentativa Under 21 a României s-a impus cu 2-0 în partida cu Țara Galilor, disputată vineri, 12 octombrie, pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în faţa a peste 12.000 de oameni.

“Tricolorii” mici mai au nevoie de un singur punct din partida cu Liechtenstein, programată marți, 16 octombrie, pe stadionul “Ilie Oană” din Ploiești, pentru a se califica la EURO 2019.

Golurile României au venit în repriza secundă, Denis Man în minutul 55 şi George Puşcaş în minutul 71 au semnat reuşitele acestei victorii care îi apropie pe “tricolori” de turneul final din 2019, prima calificare la tineret după 20 de ani de pauză.

Asistența la partida România U21-Țara Galilor U21, de pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu” a atins numărul 12.588. Astfel, partida din Gruia a adunat cel mai mare număr de spectatori din preliminariile turneelor finale din ultimii 30 de ani ale naționalei de tineret!

România: 1. Radu – 2. Boboc, 18. Rus, 4. Pașcanu, 3. Ștefan – 16. Nedelcu, 17. Cicâldău – 8. Man (13. Moruțan 77′), 10. Hagi (14. Oaidă 90′), 7. Coman (9. Pușcas 66′)– 19. Ivan. Selecționer: Mirel Rădoi

Rezerve: 12. Căbuz – 6. Ghiță, 11. Petre, 20. Ciobanu

Țara Galilor: 1.Evans – 3. Norrington-Davies, 5.Cooper, 6.Poole-cpt, 2. Lewis – 7.James, 10. Broadhead, 4. Baker, 8. Morrell – 9. Harris (17. C. Evans 62′) , 11. Cullen (14. Babos 62′). Selecționer: Rob Page

Rezerve: 12. Pilling – 13. Davies, 15. Christie-Davies, 16. Burton

Arbitru: Boris Marhefka (Slovacia). Asistenți: Tomáš Vorel (Slovacia), Andrej Hrmo (Slovacia)

Liechtenstein 9 0 0 9 2-38 0

Cele 9 câștigătoare de grupe merg direct la EURO, în timp ce 4 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde, cele mai bune, vor disputa un play-off.