Zilele Castelului Banffy, in ultimul weekend al lunii august

castelul banffyZilele Castelului Bánffy de la Bonţida au ajuns la editia a XIII-a si vor avea loc in ultimul weekend din luna august, 30-31 august 2014, eveniment organizat de Fundatia Transylvanai Trust.

Cheia longevităţii evenimentului constă în alăturarea unor activităţi şi manifestări care să vină în întâmpinarea unui public eterogen. Faţă de ediţiile precedente, anul acesta vine cu noutatea târgului de carte IDEA, a târgului pentru adopţii de animale, a spectacolelor de teatru şi a picnicului la castel.

Din program nu vor lipsi proiecţiile de filme, expoziţiile, concertele de muzică, demonstraţiile hipice sau ateliere de meşteşuguri tradiţionale. Zilele Castelului Bánffy se adresează întregii familii, de aceea copiii se vor putea delecta cu teatru de păpuşi, diverse jocuri şi activităţi susţinute de partenerii tradiţionali ai Fundaţiei.

Concertele programate vor fi susţinute de către Theory of Mind, Loose Neckties Society, Ternipe, URMA, NemEz, Natif, Intim Torna Illegál, Robin and the Backstabbers.

Barock – Zilele Castelului Bánffy Bonţida este evenimentul cultural care pune în valoare patrimoniul istoric şi oferă comunităţii oportunitatea de a înţelege şi a se bucura de o clădire monument.

Sambata, 30 august

CURTE

11.00 Festivitatea oficială de deschidere

Vor lua cuvântul:
• David Baxter – director al Centrului internațional de specializare în reabilitarea patrimoniului construit, Bonțida
• Hegedüs Csilla – secretar de stat, Ministerul Culturii
• Emil Cărhaţ – primarul Comuna Bonțida
11.15 Demonstraţii hipice – Demartini Lajos și Asociația Turul Nomád din Zona Călata
12.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, Furu Árpád (întâlnire: în fața capelei)
11.00 – 19.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale: împletituri din papură, înșirare mărgele, obiecte din sticlă și metal, ceramică, pietrărie – Breasla Meșteșugarilor din Transilvania
11.00 – 19.00 Cercetăşie pentru toți – jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, căţărare pe zid, joc cu zmei
• 12.00 – 13.00, 17.00 – 18.00 Călărit ponei și tragere cu arcul (gratuit)
11.00 – 19.00 Pictură pe mobilier, specifică regiunii Călata, Kovács Pali Ferenc şi Gál Katalin
11.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” – joc interactiv pentru copii: Tatárittyom, Protectorii Comorilor Secuiești,

Căruța cu povești

11.00 Târg de adopții animale – Arca lui Noe
14.00 – 15.30 Povești cântate, prezentate de Szabó Kinga, Asociaţia Életfa
15.30 Turul ghidat al castelului în limba română, Haranth Erika (întâlnire: în fața capelei)
15.30 Expoziţie Monumente Uitate: Ansambluri nobiliare extraurbane din România
Cuvântul de deschidere va fi ținut de Alina Chiciudean, Raluca Bărbulescu, Carmen Vasile

CAPELĂ

13.00 Expoziţie foto: Pixel H Umor, Clubul de Foto din Carei
Cuvânt de deschidere: Hagó Attila și Dragoș Georgescu
14.30 Nu-i chiar ieri – cântece populare evreiești din Transilvania cântate pe vioară, violă, violoncel și doi soliști, cu texte traduse de Kányádi Sándor
Prelucrare și prezentare: Nagy Noémi Kriszta, Laczkó Vass Róbert, Szép András și Szép Bálint

CLĂDIREA MIKLÓS

12.00 Expoziţie: Opera omnia, în memoria lui Kós Károly, cuvânt de deschidere arh. Guttmann Szabolcs președinte OART
12.30 Expoziție: Mesajul Călatei, selecție din lucrările realizate în cadrul celei de a 19-lea ediție a Taberei de Creație de Artă Plastică din Jebucu; cuvânt de deschidere: Essigné Kacsó Klára și Szabó Zsolt
13.00 Teatru de păpuşi: Cenușăreasa (în limba maghiară), Teatrul de Păpuși Puck
14.30 Teatru de Club: Doamne, ce balamuc! (comedie în limba română)
18.00 Degustare de vinuri, Pivnița Logos, Aiud (Clădirea Miklós, pivniță)

GRAJD

Proiecţii de filme
15.00 Felméri Cecília: Speranțe de vânzare (2012) – 52 min., autor: Centrul Parteneriat pentru Egalitate
16.00 Sós Ágnes: Izvorul tinereții (2013) – 70 min
BASTIONUL CLĂDIRII BUCĂTĂRIEI
12.00 Expoziție Art Bending – The coming, Paul Cristian Cordoș

SCENĂ

CONCERTE
13.30 Shamrock (muzică irlandeză)
16.00 Loose Neckties Society
18.00 Theory of Mind
20.00 Ternipe
21.30 URMA

Duminica, 31 august

CURTE

11.00 – 18.00 Târg pentru copii și bebeluși, Asociația Életfa
11.00 Târg de adopții animale – Arca lui Noe
12.00 Turul ghidat al castelului în limba română, Haranth Erika (întâlnire: în fața capelei)
11.00 – 19.00 Cercetăşie pentru toți – jocuri pentru copii, probe de îndemânare: călărie, tragere cu arcul, căţărare pe zid, joc cu zmei
• 12.00 – 13.00, 17.00 – 18.00 Călărit pe ponei și tragere cu arcul (gratuit)
11.00 – 19.00 Pictură pe mobilier, specifică regiunii Călata, Kovács Pali Ferenc şi Gál Katalin
11.00 – 19.00 Ateliere de meşteşuguri tradiţionale: împletituri din papură, înșirare mărgele, obiecte din sticlă și metal, ceramică – Breasla Meșteșugarilor din Transilvania
11.00 – 18.00 „Legendariu Secuiesc” joc interactiv pentru copii: Tatárittyom, Protectorii Comorilor Secuiești, Căruța cu povești
14.00 Bătălie pe cai și campionat, Demartini Lajos și Asociația Turul Nomád din Zona Călata
14.00 – 18.00 Kreatorna – Workshop creativ pentru copii (Demeter Réka, Albert Zsolt, Makkai Bence) – Createch Plus (dacă plouă nu se ține)
15.00 Turul ghidat al castelului în limba maghiară, Furu Árpád (întâlnire: în fața capelei)

CAPELĂ

12.00 Teatru de păpuşi: László cel Viteaz (în limba maghiară)
13.00 Do Re Mi Start! – atelier de muzică clasică pentru copii
14.30 Concordia Concertul de muzică clasică
Artişti: Béres Melinda vioară, Király Erzsébet violă, Ortenszky Gyula violoncel
W. A. Mozart: Esz-dúr Divertimento pentru vioară, violă și violoncel, KV 563
Allegro; Adagio; Menuetto (Allegretto)-Trio; Andante; Menuetto (Allegretto)-Trio I- Trio II; Allegro
L. van Beethoven: G-dúr Trió pentru vioară, violă și violoncel, Op. 9. nr. 1.
Adagio-Allegro con brio; Adagio ma non tanto e Cantabile; Scherzo (Allegro); Presto

CLĂDIREA MIKLÓS

12.00 Teatru de păpuși: Scufița roșie (în limba română), Teatru de Păpuși Puck
13.30 Prezentarea proiectului Legendariu, Fazakas Szabolcs. Proiecție de desene animate: Likaskő
14.30 Waitingroom Project: Proba mazărei (limba maghiară)
17.00 Seminarul de promovare plan de dezvoltare locală ,,Fii LEADER în GAL SOMEȘ”
18.00 Degustare de vinuri, Pivnița Logos, Aiud (Clădirea Miklós pivniță)

GRAJD

Proiecţii de filme
15.00 Stere Gulea: Sunt o babă comunistă (2013) – 94 min
16.30 Kincses Réka: Patria, sexul și alte inconveniențe (2012) – 90 min.
18.00 Marian Crișan: Rocker (2012) – 91 min

SCENĂ

CONCERTE
16.00 NemEz
18.00 Natif
20.00 Intim Torna Illegál
22.00 Robin and the Backstabbers
24.00 Proiecție interactivă

Leave a Reply

Top