Șeful Poliției din Dej, subcomisarul Alin Câmpean, a fost demis din funcție miercuri, 13 mai.
Compartimentul Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Cluj a comunicat următoarele:
„Urmare a cercetării disciplinare a unui ofițer din cadrul Poliției municipiului Dej, a fost dispusă sancționarea disciplinară a acestuia cu măsura ,,trecerea într-o funcție inferioară până la cel mult nivelul de bază al gradului profesional deținut”, conform art.58, lit.d, din Legea 360/2002 privind sancțiunile disciplinare care pot fi aplicate polițiștilor.
Sancțiunea disciplinară a fost dispusă azi, 13 mai 2020, prin Dispoziția Șefului Inspectoratului.
În cadrul cercetării disciplinare efectuate, s-a stabilit că polițistul a încălcat norme ale Codului de etică și deontologie profesională, precum și aspecte ce țin de îndatoririle profesionale ale polițistului, stabilite prin Legea 360/2002 privind Statutul polițistului”.
Inițial, IPJ Cluj a decis sancționarea contravențională a subcomisarului după ce pe Facebook au apărut imagini cu șeful poliției Dej petrecând, în plină pandemie, alături de mai multe persoane cunoscute ca făcând parte din lumea interlopă”.