Acţiune de colectare a deşeurilor electrice

Primăria municipiului Cluj-Napoca organizează sâmbătă o nouă acţiune de colectare a deşeurilor electrice. Astfel, în cursul zilei, locuitorii din zona aservită de Rosal pot suna la numărul de telefon 0264-987 (gratuit în reţeaua Romtelecom), iar cei care locuiesc în zona aservită de firma de salubritate Brantner-Vereş au la dispoziţie numărul de telefon 0264-415.149, dacă intenţionează să se debaraseze de anumite echipamente electrice.

În afara acestor campanii organizate periodic pentru colectarea DEEE-urilor, primăria a amenajate mai multe puncte speciale de colectare a acestui tip de deşeuri.

Locaţii colectare DEEE în zona deservită de ROSAL GRUP:

str. Bucium – zona garaj RATUC
zona Sala Sporturilor
str. Observatorului – zona Magazin Profi, Benzinăria EurOil;
str. Tăietura Turcului;
str. Cetăţii – parcare

Locaţii colectare DEEE în zona deservită de SC BRANTNER VEREŞ SA:

Piaţa 1 Mai
Gheorgheni – la capătul liniei 3
Piaţa IRA

DEEE-urile conţin substanţe periculoase şi se interzice abandonarea lor în locuri neautorizate. În urma precedentei acţiuni de colectare a echipamentelor electrice, care a avut loc în data de 23 iunie 2012, au fost colectate 907 kg de astfel de deşeuri.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.