Aur pentru sportivul Doghi Dorinin Finala Cupei României la Box, categoria juniori

În perioada 21-25 octombrie, Craiova a gazduit Finala Cupei României la Box, pentru categoria de juniori, unde Clubul Sportiv Universitatea Cluj a participat cu 3 sportivi, antrenaţi de Hercz Iosif şi Matiş Octavian.

Doghi-Dorin-Cristian

Boxerul Doghi Dorin a avut un parcurs excelent, după numai 3 meciuri disputate a devenit campion la categoria 46kg, Lingurar Alin a obţinut locul II la categoria 50kg şi Şerdean Andrei a ocupat locul V la categoria 70kg.

„Doghi Dorin a avut o evoluţie de excepţie la categoria 46kg. A fost apreciat chiar şi de fostul campion mondial la amatori şi profesionişti, Sorin Tănăsie, care l-a comparat pe Doghi cu marele campion olimpic şi european, Oleg Saitov”, au declarat antrenorii sectiei de box.

Urmatoarea competiţie la care boxerii clubului vor lua parte va fi Cupa României la Cadeţi, în perioada 15-20 noiembrie, la Ploieşti.