CFR Cluj a câştigat duminică seara meciul cu Astra Giurgiu şi a devenit favorită certă la titlu în Liga 1!

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 2-0 în meciul de duminică, 13 mai, la Giurgiu, cu Astra, şi s-a distanţat la patru puncte în fruntea clasamentului din play-off-ul Ligii I, iar o înfrângere a FCSB-ului la Craiova îi face campioni matematici pe elevii lui Dan Petrescu.

Autorii golurilor din meciul de la Giurgiu au fost cei doi atacanți ai echipei, George Țucudean și Bilel Omrani, care au marcat, în prima repriză, minutele 12 şi 32, golurile unei victorii extrem de importante în lupta pentru titlul de campioană.

CFR a controlat în totalitate partida de duminică seara, iar după un start extrem de bun, Țucudean a reușit să deschidă scorul din pasa lui Hoban, cel care a profitat de o breșă în apărarea Astrei. Câteva minute mai tarziu, Omrani a dus scorul la 2-0, în urma unui corner. „Feroviarii” și-au mai creat și alte ocazii mari de poartă, însă până la fluierul de final scorul a rămas neschimbat, 2-0 pentru CFR!

Duminică, 20 mai, de la 20:45, la meciul cu FC Viitorul, CFR Cluj ar putea sărbători câştigarea titlului cu numărul patru din istoria clubului, iar în cazul unei înfrângeri în această seară a FCSB-ului, în deplasare, cu CSU Craiova, feroviarii clujeni ar deveni matematic campioni ai României.

CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureșan, Camora – Deac, Hoban, Bordeianu (Djokovic ‘62), Culio – Omrani (Ioniță ‘85), Țucudean (Costache ’81)

Astra: Iliev – Butean, Bejan, Polczak, Radunovic (Buș ‘20) – Erico, Mrzljak (Balaure ’52) – Stan, Seto (Dandea ’72), Matei – Abang