CFR Cluj a mai făcut un pas important spre titlu după victoria cu Viitorul! Minteuan, neînvins pe banca campioanei!

CFR Cluj a obținut a doua victorie din play-off-ul Ligii I, după ce s-a impus sâmbătă seara, 16 martie, la Ovidiu, cu FC Viitorul, scor 0-1 (0-0), la capătul unei confruntări extrem de echilibrate, decisă de execuția atacantului Adrian Păun.

Startul partidei a stat sub semnul echilibrului, prima ocazie mare a feroviarilor a venit în minutul 28, când Omrani a centrat, Djokovic a trimis cu pieptul spre Ioniță, însă șutul său a fost reținut de portarul Cojocaru.

FC Viitorul a replicat prin Drăguș, cel care a trimis cu capul puțin pe lângă poarta lui Arlauskis și primele 45 de minute s-au încheiat nedecis, 0-0.

După pauză, campioana en-titre a României a ieșit mult mai motivată de la cabine, iar în minutul 47, Ioniță a șutat din interiorul careului, însă Cojocaru s-a opus. După alte 10 minute, același Ioniță a avut șansa deschiderii scorului. Manea a centrat, iar din numai câțiva metri de poartă Ioniță a trimis în forță. Portarul Viitorului s-a opus și de această dată.

Și a venit și momentul decisiv, în minutul 73, atunci când clujenii au dat lovitura la Ovidiu. Djokovic a pasat excelent pentru Păun, iar „șeptarul” CFR-ului a marcat pentru 1 – 0, stabilind scorul final, feroviarii pregătiți de Alin Minteuan au închis perfect jocul până la final, iar scorul partidei a rămas la fel.

VIDEO – Reușita lui Păun

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Țâru, Ghiță, De Nooijer – Houri, T. Băluță, Vână – Calcan, I. Hagi, Drăguș

Rezerve: Tordai, Mladen, Casap, Rivaldinho, Vl. Achim, Ciobanu, Eric
Antrenor:
Gheorghe Hagi

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Deac, Bordeianu, Djokovic – Ioniță (80′ Hoban), Omrani (90+2′ Bud), Păun (86′ Moutinho)

Rezerve neutilizate: Jesus F. – Peteleu, Lang, Petrila

Antrenor: Alin Minteuan

Etapa viitoare, pe 30 martie, CFR va primi vizita grupării Astra Giurgiu, de la ora 21:30, pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu.