CFR Cluj, victorie cu Astra Giurgiu şi s-a desprins la cinci puncte în clasament de FCSB!

După remiza obţinută etapa trecută pe Arena Naţională, scor 1-1, cu principala contracandidată la titlu, FCSB, feroviarii pregătiţi de Dan Petrescu s-au impus cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă, pe teren propriu, împotriva Astrei Giurgiu, într-o partidă care a contat pentru etapa a 25-a a returului de campionat.

Veteranul Culio a deschis scorul în minutul 8, după o centrare perfectă a lui Ciprian Deac și o deviere a unui fundaș giurgiuvean. Mijlocașul argentinian a ajuns la 7 goluri înscrise în acest sezon. Scorul a rămas îngheţat la 1-0 după primele 45 de minute.

Clujenii au început în ofensivă repriza secundă, iar Țucudean și Hoban și-au trecut în cont câte o ocazie mare. Atacantul venit de la Viitorul în această iarnă nu l-a mai iertat pe Iliev, iar în minutul 67 a marcat primul său gol în tricoul „alb-vișiniu” și a stabilit scorul final al partidei, 2-0. Astra nu a reuşit să pună în pericol poarta gazdelor, CFR dominând partida autoritar.

Ciprian Deac a semnat assist-ul cu numărul 10 în acest sezon, fiind lider într-un clasament al celor mai buni pasatori, iar George Țucudean a reușit golul său cu numărul 12 în ediția 2017/2018 și l-a egalat pe Harlem Gnohere în clasamentul golgheterilor.

CFR se desprinde la 5 puncte în clasament de locul 2 ocupat de FCSB, având 56 de puncte.

CFR Cluj (4-2-3-1): Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Hoban, Djokovic – Deac, Culio, Ioniţă – Ţucudean

Antrenor: Dan Petrescu

Rezervele: Vâtcă, Peteleu, Luchin, Balde, Costache, Omrani, Bordeianu

Astra (4-2-3-1): Iliev – Butean, Bejan, Polczak, Al. Stan – Takayuki, Mrzljak – L. Buş, Fl. Matei, Romario Moise – Abang

Antrenor: Edi Iordănescu

Rezerve: Lazar, Biceanu, Radunovic, Erico, Dandea, Chipirliu, Balaure