Creştere notabilă pentru Banca Transilvania la bursă de la începutul anului

În data de 30 august 2021, Banca Transilvania (simbol bursier TLV), cea mai mare instituţie de credit din România, a închis şedinţa de tranzacţionare la o capitalizare record de 17,5 miliarde de lei (3,5 mld. euro) după o creştere de 0,83% a unei acţiuni la 3,05 lei pe unitate, scrie zf.ro.

În ultima săptămână acţiunile TLV au urcat cu 2,2% în contextul apropierii datei pentru înregistrarea de acţiuni gratuite (10 septembrie 2021).

Pe de altă parte, banca vrea să împartă 500 mil. lei cash cu investitorii, data ex-date propusă acţionarilor la AGA din 8 septembrie fiind 22 septembrie iar data plăţii, 6 octombrie.

De la începutul anului 2021 acţiunile TLV au plus 36% pe o bursă în creştere cu 27%.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.