Un grup de inițiativă civică reunit într-o organizație non-guvernamentală numită „Rădacina” a lipit afișe în locațiile unde și-au pierdut viața și au avut de suferit victimele Revoluției din Decembrie 1989 la Cluj-Napoca.
Astfel, mesajul „Călcați cu respect, aici au murit eroi” a fost lipit pe stâlpii din zonele Astoria, Fabrica de Bere, Piața Libertății (actuala Unirii) și Mărăști.



La intrare în Parcul Central au fost lipite afișe cu mesajele „Mai bine mort decât comunist” și „eroii nu mor niciodată„.


Anul acesta se împlinesc 30 de ani de la căderea regimului comunist condus de dictatorul Nicolae Ceaușescu, iar de când românii și-au câștigat în libertatea în stradă.
Foto: Rădăcina