Irina Begu, a doua victorie pentru România în meciul de Fed Cup cu Elveţia!

Irina Begu a câştigat meciul al doilea al confruntării dintre România şi Elveţia, învingând-o în două seturi pe Timea Bacsinszky, scor 6-4 / 6-1, într-o o oră şi 18 minute de joc.

Begu a început mai greu partida, iar elveţianca i-a luat primele două game-uri, însă românca a reintrat în meci şi şi-a adjudecat primul set.

Setul secund a fost la discreţia Irinei, care a avut lovituri mai precise şi o evoluţie mai cursivă, aducând la final a doua victorie pentru România în meciul de Fed Cup. Bacsinszky şi-a adjudecat primul game, dar Begu a jucat fără greşeală până la final.

„A fost un meci greu din punct de vedere emoţional. Am început mai greu, dar pe parcurs am simţit mai bine mingea şi să joc ceea ce am stabilit împreună cu echipa. Vă mulţumesc fooarte mult pentru susţinere. Este atât de frumos să joci în faţa unui public atât de numeros. Vă mulţumesc din toată inima”, a declarat Irina la finalul meciului, în aplauzele şi uralele publicului clujean.

Evoluţia jocului:

Irina Begu (38 WTA) vs Timea Bacsinszky (46 WTA)

Game 1: 0-15 / 15-15 / 15-30 / 30-30 / 30-40 / GAME ELVEŢIA
Game 2: 0-15 / 0-30 / 15-30 / 15-40 / 30-40 / 40-40 / 40-A / 40-40 / A-40 / GAME ROMÂNIA
Game 3: 0-15 / 0-30 / 0-40 / 15-40 / 30-40 / 40-40 / A-40 / GAME ROMÂNIA
Game 4: 0-15 / 15-15 / 30-15 / 40-15 / GAME ROMÂNIA
Game 5: 15-0 / 30-0 / 30-15 / 40-15 / 40-30 / GAME ROMÂNIA
Game 6: 0-15 / 15-15 / 30-15 / 40-15 / GAME ROMÂNIA
Game 7: 15-0 / 30-0 / 40-0 / GAME ROMÂNIA

Câstigătoarea dintre România şi Elveţia va evolua în prima Grupă Mondială.