LIVE TEXT: CFR Cluj vs Inter Milano 0-3 (0-5). S-a încheiat aventura europeană în Gruia

CFR vs Inter CFR Cluj încearcă imposibilul în această seară pe teren propriu, să obţină calificarea în optimile Europa League de la 2-0 pentru Internazionale Milano.

(5) Prima ocazie de gol aparţine CFR-ului, Rui Pedro trimite slab spre poartă de la marginea careului.

(9) Prima schimbare la CFR. Iese Mureşan accidentat, intră Ioan Hora.

(10) Ocazie mare pentru Inter. Antonio Cassano scapă de marcaj şi ţâşneşte spre poartă, dar şutul său trece mult peste poartă.

(11) Robert Maah trimite şi el un şut pe lângă poartă.

(16) Inter a calmat jocul, CFR atacă timid. Nicio ocazie notabilă la poarta lui Handanovic.

(22) Fredy Guarin deschide scorul dintr-o poziţie suspectă de offside. 1-0 pentru Inter Milano în Gruia.

(30) Meciul este calm, nicio ocazie notabilă. Defensiva „nerazzurilor” anihilează bine atacul gazdelor.

(34) Şut periculos a lui Rodrigo Palacio, respins de Felgueiras în faţă. Mingea e respinsă de defensiva feroviarilor.

(36) Paolo Sergio forţează atacul. Kapetanos intră în locul lui Ionuţ Rada. Totul pe cartea atacului.

(38) Kapetanos vede galben pentru o simulare la marginea careului interist.

(42) Hora pătrunde periculos în careu, dar nu reuşeşte să-l învingă pe Handanovic. CFR rămâne în careul oaspeţilor, iar Sepsi finalizează cu un şut de la marginea careului, dar mingea trece agonizant pe lângă poartă.

(45) Fredy Guarin profită de o nesiguranţă a lui Felgueiras şi înscrie pentru 2-0, stabilind scorul primei reprize.

Prima repriză se încheie cu un dezamăgitor 2-0 pentru Inter.

=======================================================================================

Începe repriza secundă. Prima schimbare la oaspeţi, Palacio îi lasă locul lui Benassi.

(55) Cele două echipe se tatonează reciproc, nicio ocazie notabilă până acum în repriza a doua.

(59) Rui Pedro îi dezmorţeşte pe suporteri cu un şut din interiorul careului, dar mingea este deviată în corner. Niciun pericol pentru poarta lui Handanovic.

(64) CFR nu găseşte soluţii de pătrundere  spre poarta Interului, defensiva „nerazzurilor” blochează perfect orice încercare de atac a gazdelor.

(68) Cea mai mare ocazie de gol pentru CFR vine de la Ioan Hora, care bubuie o minge direct în portarull Handanovic.

(70) Ultima modificare la CFR. Intră Diogo Valente, iese Rui Pedro.

(71) Aglomeratie mare în careul Interului, dar CFR nu reuşeşte să împinga mingea în poartă.

(80) Camora este eliminat pentru un faut la marginea careului asupra lui Ranocchia. CFR încheie meciul cu un om mai puţin.

(84) Cartonaş galben pentru Cadu. Ranocchia a părăsit terenul şchiopătând.

(88) Marco Benassi înscrie pentru 3-0 şi stabileşte scorul final al partidei.

(90) Ioan Hora izbeşte transversala cu un şut de la marginea careului şi primeşte aplauzele publicului.

FLUIER FINAL. CFR Cluj şi-a încheiat aventura europeană în acest sezon şi va rămâne angrenată în lupta pentru competiţia internă.

Echipele de start

CFR CLUJ: Felgueiras – Ionuţ Rada, Felice Piccolo, Ricardo Cadu – Camora, Godemeche, Sepsi, Ivo Pinto – Mureşan – Rui Pedro, Robert Maah.

Rezerve: Stăncioiu, Kapetanos, Diogo Valente, Maftei, Bjelanovic, Hora, Celestino

Antrenor: Paolo Sergio

INTER MILANO: Handanovic – Zanetti, Ranocchia, Juan, Alvaro Pereira – Guarin, Cambiasso, Kovacic, Alvarez – Cassano, Palacio

Rezerve: Belec, Gargano, Benassi, Chivu, Pasa, Mbaye, Terrani

Antrenor: Andrea Stramaccioni

Arbitru: Pawel Gil (POL)

Asistenţi: Robert Malek, Hubert Siejewicz