Olimpia Cluj a câștigat categoric primul meci din UEFA Women’s Champions League

Echipa de fotbal feminin Olimpia Cluj-Napoca a început cu dreptul meciurile din cadrul preliminariilor UEFA Women’s Champions League, după o victorie categorică în fața campioanei Estoniei, Pärnu Jalgpalliklubi, scor 7-1 (5-1).

Partida, disputată pe stadionul Miejski Im. Złotej Jedenastki din Konin, Polonia, a fost controlată în totalitate de jucătoarele clujence. Olimpia Cluj a început meciul în forță și încă din minutul 3 al primei reprize, Loredana Popa, atacantul echipei Olimpia Cluj, a reușit să deschidă scorul. Faza s-a repetat și patru minute mai târziu când aceeași Loredana Popa a mărit ecartul la 2-0. În minutul 21, Vătafu Ștefania a reușit să marcheze și ea în poarta apărată de Meetua mărind diferența la trei goluri.

Singura reușită a estoniencelor a venit abia în minutul 37, atunci când o greșeală a liniei de apărare a Olimpiei a făcut ca jucătoarea Morkovkina să ajungă la poarta apărată de Roxana Oprea și să înscrie.

Acest lucru nu a rămas nesancționat de jucătoarele clujence și după doar două minute, Andreea Voicu avea să marcheze al patrulea gol pentru echipa Olimpia Cluj. Ultima reușită a primei reprize a fost marcată, ca și în debutul meciului, de Loredana Popa, în minutul 45, echipa reușind să intre la vestiare cu o diferență considerabilă de patru goluri.

Dacă în prima repriză majoritatea golurilor au fost marcate de Loredana Popa, în repriza secundă Alexandra Lunca a fost cea care a trimis mingea în poarta adversarelor, reușind să marcheze în minutul 50 și în minutul 60.

Pentru echipa clujeană a evoluat, în premieră, într-un meci oficial, în repriza secundă, și tânăra jucătoare din Canada, de origine română, Isabelle Mihail, care a avut o evoluție foarte bună reușind să se aproprie de mai multe ori de poarta adversarelor.

Următorul meci pentru echipa Olimpia Cluj-Napoca va avea loc joi, 25 august, tot de la ora 12:00 (ora României), când clujencele vor evolua împotriva formației ŽFK Breznica, campioana Muntenegrului.

Caseta tehnică a meciului:

Olimpia Cluj-Napoca – Pärnu Jalgpalliklubi 7-1 (5-1)
Au marcat: Popa (3,7, 45), Vătafu (21), Voicu (39), Lunca (50, 60) / Morkovkina (37)
Cartonașe galbene: – / Sõrmus, Shcherbachenia, Bannikova
Arbitru: Marte Sørø (Norvegia)

Olimpia Cluj: 31. R. Oprea (GK) – 9. Ciolacu, 22. Olar, 3. Havristiuc, 6. Giurgiu (min. 69 – 7. Indrei) – 4. Bortan (cpt.), 88. Tărășilă, 8. Vătafu – 14. Lunca, , 99. Popa (min. 57 – 11. Bâtea), 10. Voicu (min. 46 – 19. Mihail)
Antrenor: Mirel Albon
Rezerve: 1. Boandă (GK) – 2. Corduneanu, 5. Meluță, 20. Carp

Pärnu JK: 1. Meetua (GK) – 2. K. Saar (min. 73 – 16. Tereštšenkova), 4. H. Saar, 6. Paulus, 7. Morkovkina (cpt.), 8. Himanen, 9. Sõrmus, 10. Brant (min. 51 – 22. Bannikova), 13. Matjuhhova (min. 86 – 17. Bessmertnõi), 20. Toom, 21. Shcherbachenia.
Antrenor: Jüri Saa
Rezerve: 12. Virula (GK), 23. Pajuviidik, 27. Tammeveski, 28. Tekku