România a evoluat curajos în meciul de deschidere cu Franța de la EURO 2016, dar a fost învinsă în ultimele trei minute

Echipa națională de fotbal a României a pierdut meciul de deschidere cu țara gazdă, Franța, scor 1-2, după o evoluție curajoasă și determinată.

romania - franta EURO 2016
Getty Images (c)

Franța: 1. Hugo Lloris (cpt.) – 19. Bacary Sagna, 4. Adil Rami, 21. Laurent Koscielny, 3. Patrice Evra – 15. Paul Pogba (11. Anthony Martial, 77), 5. N’Golo Kanté, 14. Blaise Matuidi – 7. Antoine Griezmann (20. Kingsley Coman, 66), 9. Olivier Giroud, 8. Dimitri Payet (18. Moussa Sissoko, 90+2). Selecționer: Didier Deschamps.
Rezerve: Costil, 16. Mandanda – 17. Digne, 2. Jallet, 13. Mangala, 22. Umtiti, 6. Cabaye, 12. Schneiderlin, 10. Gignac.

România: 12. Tătărușanu – 22. Săpunaru, 6. Chiricheș (cpt.), Grigore, 3. Raț – 5. Hoban, 8. Pintilii – 20. A. Popa (11. Torje, 82), 10. Stanciu (7. Chipciu, 72), 19. Stancu – 14. Fl. Andone (9. Alibec, 61). Selecționer: Anghel Iordănescu.
Rezerve: 23. Lung jr, 1. Pantilimon – 16. S. Filip, 15. Găman, 2. Mățel, 4. Moți, 18. Prepeliță, 17. Sânmărtean, 13. Keșeru.

Arbitru: Viktor Kassai. Aasistenți: Gyorgy Ring, Vencel Toth. Adiționali: Tamas Bognar, Adam Farkas (toți din Ungaria);

Cartonașe galbene: Chiricheș (32), Raț (45), Giroud (69), Popa (78)

CRONICĂ

„Tricolorii” au rezistat eroic în prima repriză și chiar le-au pus probleme francezilor în primele 45 de minute, Bogdan Stancu a consemnat cele mai mari situații la poarta lui Lloris. În minutul 4, Nicușor Stanciu a centrat dintr-un corner de pe stânga, mingea a ajuns la Stancu, care complet nemarcat, a trimis cu latul în portar. România i-a ținut pe francezi în jumătatea proprie minute bune, evoluând curajos și determinat în fața uneia dintre favorite la câștigarea trofeului EURO 2016.

Franța a avut o bună ocazie de a deschide scorul în minutul 14, la o minge care a lovit bara porții apărată de Tătărușanu. Sagna a profitat de o indecizie a lui Bogdan Stancu la o minge trimisă pe jos, a primit pe dreapta și a centrat în mijlocul careului. Griezmann a ratat șutul, păcălit de o încercare de a interveni a lui Grigore, dar Chiricheș a deviat spre propria poartă. Griezmann a fost atent și a trimis cu capul, dar mingea a întâlnit bara stângă a porții lui Tătărușanu. Balonul a revenit în teren, apoi a fost îndepărtat de apărătorii români. 0-0 la pauză, iar România a reușit să facă față cu brio ofensivei francezilor.

Trupa lui Didier Deschamps a reușit să deschidă scorul în debutul reprizei secunde, în minutul 57, Payet a centrat foarte bine în careu, iar Giroud s-a înălțat perfect în careu și a înscris cu o lovitură de cap perfectă. Bucuria francezilor nu a durat mult fiindcă România a primit penalty în minutul 63, iar Bogdan Stancu a restabilit egalitatea de la punctul cu var.

Cu trei minute înainte de final, francezii reușesc să înscrie un eurogol a lui Payet, minutul 87, care a trimis un șut senzațional de la 20 metri direct în vinclul porții apărate de Tătărușanu și stabilește scorul final – 2-1.

Selecționerul Anghel Iordănescu i-a felicitat pe jucători pentru evoluția curajoasă din meciul cu Franța.

„Au fost momente bune dar şi momente mai delicate pentru că am întâlnit cu adevărat o echipă foarte, foarte bună. Îi felicit pe băieţii noştri pentru modul în care au pus în practică planul tactic şi, în acelaşi timp, pentru determinarea, pentru agresivitatea din joc, pentru faptul că au trecut pe lângă un rezultat pozitiv făcând o risipă deosebită de efort. V-aş ruga să nu mă întrebaţi dacă pot comenta primul gol primit. Nu pot să-l comentez şi nici nu aş vrea să-l comentez”, a susținut Iordănescu.

ROMÂNIA va înfrunta Elveția în următorul meci de la EURO 2016, miercuri, 15 iunie.

Al doilea meci al grupei din care face parte și România va avea loc astăzi, între Elveția și Albania, de la ora 16:00.