Sportivii emblematici ai Clujului au tăiat panglica Sălii Polivalente! FOTO

Bijuteria arhitectonică de 70 de milioane de lei a Clujului, cea mai modernă Sală Polivalentă din România, a fost inaugurată luni, 27 octombrie, în prezența autorităților locale și județene, a invitaților speciali și reprezentanților presei.

Panglica a fost tăiată de cinci dintre cei mai emblematici sportivi ai orașului: atleta Eva Zorgo Raduly, judoka Simona Richter, baschetbalistul Mircea Barna, fotbalistul Remus Câmpeanu și tenismenul Ciprian Porumb. Aceștia au primit câte o plachetă din partea primarului Emil Boc și câte o medalie din partea constructorului CON-A.

panglica polivalenta

Nu au lipsit de la evenimentul de lansare Vakar Istvan, președintele interimar al Consiliului Județean, Gheorghe Vușcan, prefectul Clujului, Vlad Munteanu, președintele lui „U” Cluj, Narcisa Lecușanu, vicepreședintele federației române de handbal, Ovidiu Vasu, directorul sportiv al CS Universitatea, Mircea Cristescu, președinte „U” BT Cluj-Napoca, consilierul Radu Moisin, europarlamentarul Daniel Buda, Șerban Țigănaș, președintele Ordinului Arhitecților din România, precum și mulți alți invitați din lumea sportului și a mediului de afaceri clujean.

Avem aici o adevărată bijuterie a sportului și divertismentului. 40.000 mp construiți, tehnologie de nivel înalt, sală separată de antrenamente, suprafețe de joc la standarde internaționale pentru o paletă extrem de largă de sporturi, pardoseală demontabilă și tribune retractabile care permit amenajarea unei scene. Sunt convins că clujenii vor fi încântați să vină aici să se delecteze şi să își susțină echipele favorite!„, a declarat primarul Emil Boc.

Echipele „U” BT Cluj-Napoca și „U” Alexandrion au susținut două meciuri demonstrative în noua sală.

Sala Polivalentă are o capacitate de 7.227 de locuri pe gradene și poate găzdui competiții de baschet, tenis, handbal, hochei, volei și gimnastică. În cazul unui concert, sala poate asigura 10.000 de locuri pe gradene și în picioare. Are o suprafață totală de 38.410 mp și un parking subteran de 443 locuri, din care 18 pentru persoane cu dizabilități, garderobe, restaurant, zone VIP, săli de conferință, o sală de antrenament specială pentru sportivi, sală de fitness și un centru media dotat cu aparatură de ultimă generație pentru transmisiunile competițiilor internaționale.

Lucrările la Sala Polivalentă au fost finalizate în 22 de luni.

Inaugurarea sălii va avea loc vineri, 31 octombrie, cu concertul artistului britanic James Blunt, eveniment organizat de TiMAF.

Începând cu luna noiembrie Sala Polivalentă va putea găzdui competiții sportive.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.