„U” Alexandrion nu găsește drumul spre victorie

Încă o înfrângere suferită de „U” Alexandrion. „Studentele” au fost învinse din nou, la limită, scor 33-31, în deplasare, de formația HC Dunărea Brăila, în cadrul etapei a IV-a a Ligii Naționale.

Brăila a condus cu 3-0 în debutul meciului, după patru minute de joc, dar elevele pregătite de Ioan Ani Senocico au revenit și au întors rezultatul până la pauză, 16-17. S-a mers cap la cap pe toată durata meciului, diferența nefiind mai mare de trei goluri. Finalul a fost unul extrem de disputat, cu multe rasturnari de scor pe parcursul reprizei secunde, Dunarea a reusit sa se desprinda la 32-29 cu cateva minute inainte de ultimul fluier si sa rezolve practic soarta meciului. „U” s-a apropiat la un singur punct de Braila, insa nu a mai avut forta necesara sa intoarca din nou rezultatul.

„U” Alexandrion ramane fara victorie in actuala stagiune a Ligii Nationale, urmand ca etapa viitoare, joi, 18 septembrie, ora 17:00, sa primeasca vizita trupei lui Tadici, HC Zalau.

Cea mai buna marcatoare pentru „U” Cluj a fost Ani-Senocico, cu 9 goluri (3 din 7m), urmata de Florina Chintoan 6, Cristina Laslo 5, Laura Popa 3, Roxana Cîrjan 2, Irina Ivan 2, Biriș 1, Florea 1, Vălean 1, Paraschiv 1

HC Dunărea Brăila: Horjea 7 goluri (4 din 7m), Perianu 8, Brot 6, Moldovan 5 (2 din 7m), Safta 4, Farcău 2, Eșanu 1