„U” Cluj a pierdut finala Cupei României după un joc dezastruos! „Șepcile roșii” au făcut show în tribune!

Dacă în tribune Universitatea Cluj și-a dominat adversarul și a fost net superioară, pe teren lucrurile au stat complet diferit. „Studenții” au fost învinși la scor de neprezentare, 3-0, duminică seara, de campioana României, care a dominat categoric partida, în fața a 40.000 de spectatori prezenți pe Arena Națională.

FCSB a deschis scorul prin Adrian Popa, care a profitat de o poziționare greșită a defensivei clujenilor și l-a învins pe Veselovsky cu un șut plasat din interiorul careului (9). Trupa lui Falub nu a reușit să amenințe periculos poarta campioanei, iar în repriza a doua Veselovsky a mai încasat două goluri. Rusescu a înscris elegant dintr-o pasă în centru a lui Adi Popa (48), iar mijlocașul Stelei a bifat „dubla” câteva minute mai târziu, stabilind scorul final cu un șut din marginea careului de la 20 de metri.

Singura palidă consolare pentru „șepcile roșii” rămâne faptul că a făcut campioana României să se simtă ca în deplasare la ei acasă, aproximativ 4000 de fani au venit pe Arena Națională pentru a încuraja Universitatea Cluj.

Costel Gâlcă a bifat „tripla” în acest sezon, Cupa României-campionat-Cupa Ligii, la debutul său ca antrenor, însă va fi schimbat de Gigi Becali cu Mirel Rădoi.

37.764 de spectatori au fost prezenți aseară pe Arena Națională.

„U” Cluj: Veselovsky – Ciupe, Neag, Munteanu, Skvorc, Jovanovic – Ceppelini, Lungu, Kovacs, Morar – Mengolo

Antrenor: Adrian Falub

FCSB (Steaua): Niţă – Paapp, Luchin, Varela, Guilherme – Breeveld, Neagu – A. Popa, Stanciu, Chipicu – Rusescu

Antrenor: Costel Gâlcă