„U” Cluj învinge Astra Giurgiu în deplasare şi scapă de „zona fierbinte” a Ligii I

U Cluj
© Cristian Cosma

Universitatea Cluj a câştigat, vineri, partida cu Astra Giurgiu, ocupanta locului secund în liga întâi, scor 2-1, şi se îndepărtează de „zona critică” a clasamentului.

Fără golgeterul Viorel Dinu exclus din lot pentru această partidă din motive tactice, Ionel Ganea rămâne neînvins pe banca Universităţii Cluj în 2013 cu o serie incredibilă de trei victorii şi două egaluri.

„Studenţii” au intrat la pauză în avantaj pe tabelă, graţie golului impecabil reuşit de Adrian Borza în minutul 32 dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Universitatea a continuat să pună presiune la poarta lui Silviu Lung jr. şi în repriza a doua, iar ocaziile au fost răsplătite cu un nou gol. Apostol Muzac a înscris din lovitură de pedeapsă în urma unui henţ a lui Enache (85), iar la trei minute distanţă Astra reduce din avantaj prin Budescu de la punctul cu var în urma unui fault în careu al lui Raţiu (88).

Meciul se încheie cu victoria „şepcilor roşii”, iar patronul celor de la Astra Giurgiu, Ioan Niculae, l-a demis pe Valentin Sinescu în urma rezultatelor neconvingătoare, în timp ce Ganea se bucură de un start perfect de carieră în antrenorat la „U” Cluj.

Universitatea acumulează 28 de puncte şi urcă pe locul 12 în clasament, înaintea partidei cu Dinamo de la Bucureşti, care va avea loc sâmbătă, 13 aprilie, de la ora 21:30.

Echipele de start

Astra Giurgiu: S. Lung – Matel, Gaman, Muresan, Morais – Takayuki, Yahaya – Tembo, Budescu, Distefano – Fatai

Rezerve: Gavrilaş, Ben Youssef, Enache, Bărboianu, Ivanovski, Florescu, De Amorim

Antrenor: Valentin Sinescu

U Cluj: V. Niculescu – Ciupe, Ninu, Ratiu, Nicola – A. Popa II, Bucsa – Borza, Muzac, Buleica – Dedu

Rezerve: Moldovan, Szekely, Anthony Nwakaeme, Kovacs, Takacs, Turcu, Apostu