„U” vs CSMS Iaşi 0-2. Nori negrii deasupra Cluj Arena

U Cluj
© eClujeanul.ro

Universitatea Cluj a pierdut împotriva formaţiei CSMS Iaşi, scor 0-2, într-o partidă care a contat pentru etapa a 31-a a Ligii I. Ambele goluri au fost înscrise în prima repriză, de Ţigănaşu, respectiv Pătulea.

Prima ocazie de gol aparţine oaspeţilor, Marius Onofraş împinge mingea pe lângă poartă, în urma unei centrări perfecte a şeptarului Alexandru Ciucur (10). CSMS Iaşi a trecut la conducere pe tabelă după o execuţie magistrală a lui Alexandru Ţigănaşu, care executat un şut în vinclul porţii lui Niculescu (21).

Universitatea a atacat tardiv în prima repriză, iar prima ocazie periculoasă la poarta oaspeţilor a venit în urma unui şut de la 25 de metri a lui Raul Ciupe, care nu a prins cadrul porţii (40). Ieşenii au ameninţat periculos poarta gazdelor şi au majorat diferenţa la 2-0 prin Adrian Pătulea, în urma unei centrări perfecte a lui Ţigănaşu (42).

**

Fosta mare glorie a Universităţii Cluj, Remus Câmpeanu, a primit titlul de cetăţean de onoare al judeţului Cluj în pauza meciului. Suporterii Universităţii Cluj nu s-au putut abţine în timpul festivităţii de premiere a unui simbol al echipei şi l-au huiduit pe Horea Uioreanu, preşedintele Consiliului Judeţean, dar şi pe Emil Boc, considerat de suporteri principalul vinovat pentru situaţia în care a ajuns clubul.

**

Ganea schimbă registrul ofensiv al Universităţii. Borza şi Tony sunt lăsaţi la vestiare, iar în locul lor intră Janos Szekely, respectiv Iulian Dedu.

Universitatea începe în forţă repriza secundă şi are două ocazii de a reduce din diferenţă. Dedu este faultat la 20 de metri de căpitanul ieşenilor, Tincu, iar Nicola centrează din lovitură liberă, dar lovitura de cap a lui Ninu nu prinde cadrul porţii (48). Szekely ia pe cont propriu o fază, scapă singur cu portarul, dar este faultat de Mihălăchioae, rămas în postură de ultim apărător (52). Jucătorul oaspeţilor a văzut cartonaşul roşu, iar lovitura liberă a aceluiaşi Szekely este respinsă cu dificultate de Lungu în corner (52).

„U” Cluj face şi ultima schimbare, Adrian Popa este înlocuit de Bogdan Apostu (63), iar „şepcile roşii” forţează egalarea, dar nu găsesc soluţii ofensive favorabile. Iulian Dedu îl întinde serios pe Lungu cu un şut plasat, dar portarul oaspeţilor respinge în corner (79). Autorul golului doi, Pătulea, trimite un şut din cădere, iar balonul trece razant pe lângă poartă (84), contabilizând singura ocazie importantă a ieşenilor în repriza a secundă.

Alb-negrii încheie în atac meciul, pe ritmurile clasicului imn „Slavă ţie, studenţie…”. Dan Bucşă vede al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu pentru o simulare la marginea careului (90), iar „centralul” fluieră finalul partidei. Clujenii pierd astfel şansa de a scăpa matematic de retrogradare şi rămân pe poziţia 12, cu 35 de puncte.

Următoarea partidă pentru „U” va fi împotriva unei alte echipe condamnate la retrogradare din cauza licenţei, Rapid Bucureşti. Partida este programată luni, 20 iunie, de la ora 19:00.

„U” CLUJ: Niculescu – Ciupe, Ninu, Szilagyi (c), Nicola – Bucşă, A. Popa, A. Muzac, A. Buleică – A. Borza, Tony

Rezerve: Dinu Moldovan, Gaston Mendy, A. Raţiu, L. Kovacs, J. Szekely, I. Dedu, B. Apostu

Antrenor: Ioan Viorel Ganea

CSMS Iaşi: C. Lungu – I. Vladu, A. Creţu, R. Tincu (c), A. Semenenko – A. Ţigănaşu, A. Ciucur, C. Milea, M. Onofraş – A. Pătulea, I. Mihalachioae

Rezerve: A. Bălan, Bogdan Mitrea, C. Tudor, N. Badic, H. Mutinho, A. Herghelegiu, C. Ionescu

Antrenor: Sorin Cârţu

Arbitru: Istvan Kovacs

Asistenţi: S. Gheorghe, F. Păunescu