Victorie de moral pentru CFR Cluj la Timișoara

După 4 meciuri în care nu a mai cunoscut gustul victoriei, CFR Cluj s-a impus, în deplasare, pe terenul formației ACS Poli Timișoara, scor 1-2, într-o partidă care a contat pentru etapa a XV-a a Ligii I.

CFR Cluj - Petrolul Ploiesti-w800-h600

Clujenii au deschis scorul după primul sfert de oră de joc prin portughezul Filipe Nascimento, care l-a învins pe Kirschstein cu un șut de la 18 metri (16) și a reușit primul gol în Liga 1 pentru CFR. Spaniolul Cristian Lopes a înscris golul cu numărul 8 în Liga 1 pe finalul primei reprize, ducând scorul la 0-2 (41).

Nascimento a fost aproape de „dublă” în repriza a doua, dar șutul său la colțul lung s-a scurs pe lângă bară (74). Timișorenii au redus din avantaj în ultimul minut de joc prin Javi Hernandez, care l-a învins pe Marc cu un șut imparabil la vinclu (90).

ACS Poli Timișoara: Kirschstein – Belu Iordache, Cânu, Melinte, D. Popescu – Artean, Llorente – Goga, Curtean, M. Popescu – Elek.

Antrenor: Florin Marin

CFR Cluj: T. Marc – Tiago Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora – F. Nascimento, Tomislav – Păun, Petrucci, Nouvier – Cristian Lopes

Antrenor: Francisc Dican

În urma acestui succes, CFR acumulează 15 puncte în clasament și urcă pe locul 8 în clasamentul Ligii I. În etapa următoare, feroviarii vor primi vizita campioanei României, FCSB (Steaua).