Fetele au spart ghinionul echipelor naţionale la Cluj! VICTORIE pentru naționala de fotbal feminin, 2-1 cu Ucraina, şi urcă pe locul 2 în clasamentul grupei a 3-a din preliminariile CE 2017! 2000 de spectatori pe arena din Gruia

În fața a circa 2000 de spectatori prezenți pe arena „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia, echipa naționala de fotbal feminin a României s-a impus cu scorul de 2-1 (2-1) împotriva reprezentativei Ucrainei, în cadrul etapei a șaptea din grupa a 3-a a preliminariilor de calificare la Campionatul European de fotbal feminin din 2017, care va avea loc în Olanda.

romania-ucraina-2-1-15-09-2016-cluj-napoca

„Tricolorele” au deschis scorul în debutul meciului prin Lidia Havriștiuc, minutul 4, iar replica ucrainiencelor a venit rapid, în minutul 8, când Olha Boychenko a restabilit egalitatea cu un șut din careul mare. Purtătoarea tricoului cu numărul 18 de la România, Cosmina Dușa, a înscris golul de 2-1 în minutul 18 al meciului și a stabilit totodată și scorul pauzei.

Selecționerul Mirel Albon a produs prima schimbare a meciului în debutul reprizei secunde, Alexandra Lunca intrând în locul Laurei Rus, iar prima schimbare la Ucraina a venit tot la începutul reprizei secunde, Tamila Khimich a intrat în locul autoarei golului, Olha Boychenko.

Andreea Corduneanu i-a lăsat locul Adinei Giurgiu în minutul 50 al meciului.

Ucraina a început în forță repriza a doua și s-a aflat în permanență în jumătatea „tricolorelor” în prima parte a reprizei, forțând egalarea, însă fără succes. Ovdiychuk a pătruns periculos în careu și a centrat în fața porții, dar Părăluță a reținut fără probleme (61).

Ocazie importantă de gol pentru România. Lunca a luat o cursă pe cont propriu pe partea dreaptă și a centrat foarte bine în careul ucrainiencelor, de unde „decarul” Andreea Voicu a reluat cu capul în bara transversală (72). Andreea Voicu a avut din nou o situație clară de gol în minutul 78, când a șutat în blocajul portăriței Ucrainei din interiorul careului. România a încheiat partida în atac în ultimele 10 minute ale meciului.

Ucrainiencele au forțat și ele în repetate rânduri golul egalizator în finalul meciului, dar fără sorți de izbândă, defensiva României a stat foarte bine în teren și a închis orice culoar spre poarta lui Părăluță. Cosmina Dușa a fost aproape de autogol în minutul 86 al meciului, deviind în corner o minge centrată de pe partea stângă, iar fanii au răsuflat ușurați

Alexandra Lunca a trecut și ea pe lângă golul de 3-1 în finalul meciului, minutul 89, reluând din întoarcere peste transversala porții oaspetelor, iar meciul s-a încheiat cu bucuria elevelor pregătite de selecționerul Mirel Albon.

În urma acestui succes, ROMÂNIA urcă pe locul 2 în clasamentul grupei a 3-a, cu 13 puncte, la egalitate cu adversara de astăzi, iar o victorie marți, 20 septembrie, în fața Greciei, iar creşte şansele de calificare la EURO 2017 din Olanda.

ROMÂNIA: Părăluță – Corduneanu (Giurgiu, 50), Havriștiuc, Ficzay, O. Oprea  (Bâtea, 63) – Sârghe, Bortan, Olar (c), Voicu – L.Rus (Lunca, 46), C. Dușa

Rezerve: R. Oprea, A. Giurgiu, B. Tărășilă, A. Lunca, A. Gorea, M. Bâtea, B. Goder

Antrenor: Mirel Albon

UCRAINA: Zvarich – Kravets, Vasylyuk, Filenko, Basanska – Diatel, Andrushchak (Kalinina, 66), Apanascheko – Boychenko (Khimich, 46), Kozyrenko, Ovdiychuk (Andrukhiv, 85)

Rezerve: Andrukhiv, Ivanishyn, Kalinina, Kochnyeva, Ieromenko, Khimich, Samson

Antrenor: Volodymyr Reva

Arbitru principal: Bibiana Steinhaus (Germania)

Asistenți: Katrin Rafalski / Karoline Wacker (Germania)

Al patrulea oficial: Patricia Samsudean (România)

Observator de arbitri: Gitte Holm (Danemarca)

Albania – România 0-3 (2.06.2016)

Următorul meci al României va avea loc tot la Cluj-Napoca, pe 20 septembrie, cu reprezentativa Greciei, de la ora 20:00, pe stadionul din Gruia.