Victorie și atât – „U” învinge Poli și urcă pe podium!

Universitatea Cluj a încheiat etapa a 23-a din Liga a 2-a cu un succes, la limită, scor 1-0 (0-0), împotriva lui ACS Poli Timișoara și urcă pe podiumul ligii secunde, cu 50 de puncte, la două de liderul Sportul Snagov.

Primele situații ale partidei le-au aparținut oaspeților, Ignea a reluat în blocajul unui fundaș (5), Manea a reluat din afara careului puțin pe lângă poarta lui Dur- Bozoancă (6), iar Plămadă l-a luat la țintă pe portarul Universității un minut mai târziu.

„Studenții” au avut o tentativă de ocazie la reluarea lui Gavra de pe stânga, dar Morariu a respins în lateral (9). În minutul 15 al meciului, Poli a avut o oportunitate de a deschide scorul după o bâlbâială în defensiva Clujului, dar reluarea din foarfecă a lui Plămadă lovește bara din stânga, mingea ajunge la Mera, dar arbitrul a dictat ofsaid, deși timișorenii au cerut penalty.

„U” a scăpat pe contraatac după o lovitură liberă a oaspeților, mingea a ajuns la Gavra pe partea stângă, a pătruns periculos în careu, dar reluarea sa a fost în blocajul unui adversar, mingea i-a revenit și și-a încercat din nou norocul, iar de această dată a obținut un corner (42). Prima parte a fost una echilibrată, săracă în ocazii notabile și încheiată nedecis.

Proteste anti-Digi

Cele două galerii au scandat împotriva televiziunii Digisport. Timișorenii, prezenți în număr mare în sectorul rezervat oaspeților de pe Cluj Arena, au afișat mesaje anti-Digi, iar galeria „șepcilor roșii” a intrat în stadion după 15 minute de la începutul partidei în semn de protest față de programarea meciurilor de către televiziuni luni după amiază.

Galeria lui Poli a fișat trei bannere la adresa operatorului de televiziune: „Digi și Mitică, complicii la spălare de bani, aceleași maniere, zero respect pentru fani”„Meciuri de tradiție jucate pe stadioane goale, echipele comunale fac rating mai mare?”„În fiecare etapă faceți programări aiurea, toți de la Digi să ne sugeți p***”.

Ieșită mult mai motivată de la vestiare, trupa lui Lobonț a reușit deschiderea scorului la prima situație periculoasă la poarta lui Poli, în minutul 53, printr-o execuție a lui Mircea Axente, în urma unei faze venite dintr-o centrare înaltă din dreapta la bara a doua, de unde Taub a reluat cu capul în centru, iar atacantul alb-negrilor a venit bine fără marcaj la 7 metri și a înscris cu latul în dreapta portarului.

„U” ar fi putut primi un penalty în minutul 57, Axente fiind ținut în careu de Mera, dar „centralul” a lăsat jocul să continue, mingea a sărit la Florescu, care a reluat slab pe jos. Ocazie importantă pentru Poli la șutul din stânga al lui Manea, la care Dur-Bozoancă a respins în față spre un adversar, dar Abrudan a fost la post și a respins (70).

Universitatea nu a mai avut sorți de izbândă în atac și nu a mai reușit să își creeze vreo situașie notabilă, iar meciul s-a încheiat 1-0, o victorie la limită, dar totuși trei puncte importante în economia promovării, care îi menține pe alb-negri în lupta pentru accederea în prima ligă.

Mesaje de susținere afișate de ambele galerii pentru suporterul Universității, Radu Țenter, fiul antrenorului de baschet Marcel Țenter, care se află într-o stare gravă la spital după ce a fost lovit de o mașină în fața la centrul comercial Platinia.

„Mai avem de vopsit, de cântat, de plecat în deplasar / Curaj, Radu! Luptă și fii tare”, a afost mesajul Peluzei „Șepcile roșii”, în timp ce galeria lui Poli a ținut bannerul „Radu, fii tare!”.

„U” Cluj: Dur Bozoancă – I. Ursu, Abrudan, Berci – Căpuşă (Hațiegan, min. 81), Gab. Giurgiu, G. Florescu, Taub – Axente, Gavra (Al. Coman, min. 83), Goga (cpt.)

Rezerve: Iul. Dinu – Andr. Cordoş, Al. Coman, Twumasi, Haţiegan, N. Janos, Nic. Pîrvulescu
Antrenor: Bogdan Lobonţ

ASU Poli: Morariu – C. Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cojocaru – Bg. Vasile, Dros – A. Manea, Ignea (Trif, min. 87), Schieb (Bedea, min. 65) – I. Plămadă (M. Ene, min. 73)
Rezerve: D. Munteanu – Motreanu, F. Trif, Bedea, Vidrăşan, Mih. Ene, Cr. Ene
Antrenor: Cosmin Petruescu

Spectatori: 7000

Clasamentul ligii secunde

Etapa viitoare, Universitatea va evolua la Oradea, cu Luceafărul, duminica, 10 martie, de la ora 13:00.