Voilebalistele de la „U” Cluj s-au calificat în turul al II-lea al Cupei României

Echipa de volei feminin a Universității Cluj a obținut, joi, calificarea în turul secund al Cupei României la volei feminin. Clujencele au reușit această performanță după ce au învins de două ori formația Rapid București, scor 3-1 (23:25, 25:13, 25:23, 25:17) și 3-2 (25:10, 24:26, 25:23, 19:25, 15:8), ambele partide fiind găzduite de echipa din Capitală.

U Cluj volei feminin

„După ce am luat primul set din meciul doi, iar calicarea a fost foarte aproape de noi, fetele au oprit motoarele și pe fondul acesta, echipa Rapidului a reușit să câștige în prelungiri setul doi. Am revenit în joc mai greu puțin, dar până la urmă am reușit să câștigăm”, a spus Dănuț Ciontoș, antrenorul Universității Cluj.

În următoarea fază a Cupei României, echipa pregătită de Dănuț Ciontoș se va duela cu CSM București pentru accederea în Final Four. Meciul tur din sferturile de finală a fost programat în data de 17 februarie, iar returul în 9 martie. Se califică mai departe echipa care câştigă cele mai multe seturi, iar dacă setaverajul este egal la capătul celor două manşe, după meciul retur se joacă „set de aur” pentru stabilirea echipei calificate.

După victoriile din Cupa României, Universitatea își dorește să facă un meci bun și în Divizia A1. Voleibalistele vor juca mâine, 21 noiembrie, pe teren propriu impotriva celor de la CSM Târgoviște. Înaintea acestei runde, „U” se află pe locul 11, cu 3 puncte, în vreme ce CSM Târgoviște ocupă prima poziție a clasamentului, cu un total de 18 puncte.

„Este o echipă foarte puternică, cu pretenții la titlu, dar noi vom încerca să facem un meci cât mai bun”, a mai spus Ciontoș.

Partida va începe la ora 16:00 în Sala Sporturilor „Horia Demian” și contează pentru etapa a VIII-a a Diviziei A1.