A patra infrangere pentru „U” Cluj in cantonamentul din Antalya. Gabriel Machado a semnat pe 2 ani si 5 luni!

Desi trebuia sa joace impotriva nationalei Turkmenistanului, partida a fost anulata in ultimul moment, iar Universitatea Cluj a jucat, ieri, al saselea amical al iernii împotriva kazacilor de la Kairat Almaty, echipă clasată pe locul trei în sezonul trecut, şi calificată în Europa League.

Formaţia pregătită de fostul selecţioner al Slovaciei, Vladimir Weiss, s-a impus cu scorul de 2-1, parafând cea de-a patra înfrângere a „studentilor” în stagiul din Turcia.

Mihai Teja a inceput partida cu Kairat in urmatoarea formula: Niculescu – Ciupe, Abrudan, Rada, Târnăcop – Bucşa, Kovacs – Boutadjine, Boboc, Borza – Lemnaru. Elevii lui Vladimir Weiss au deschis scorul la mijlocul primei reprize şi şi-au majorat avantajul imendiat după pauză. Înainte de golul secund al kazacilor, „U” Cluj ar fi putut reduce din diferenta, dar mingea a lovit bara.

„Sepcile rosii” au inscris cu 15 minute înaintea finalului, prin Ionut Târnăcop, dar n-au reuşit să marcheze şi golul egalizator, suferind astfel a patra înfrângere din şase meciuri jucate în Antalya.

Conform programului oficial, Universitatea va mai juca un două partide până la revenirea la Cluj. Prima se va disputa azi, contra bulgarilor de la Lokomotiv Sofia, în timp ce sâmbătă „studenţii” vor juca impotriva formatiei FK Donji Srem, echipă nou-promovată în Superliga Serbiei.

Atacantul brazilian Gabriel Machado (24 ani) a semnat oficial contractul cu Universitatea Cluj, contract valabil pe 2 ani si 5 luni. Acesta a tinut sa transmita un mesaj suporterilor prin intermediul site-ului oficial.

machado u cluj

„Stiam ca Universitatea Cluj isi cauta atacant si am luat legatura cu domnul Florian Walter, care a fost incantat sa auda ca vreau sa pun umarul la salvarea de la retrogradare. Nu am venit pentru bani, cred ca ne ajutam reciproc, eu sa ma fac util echipei in indeplinirea obiectivului, iar clubul chiar sa ma vanda din nou. Sper ca de-a lungul timpului lucrurile s-au mai asezat si sa fiu „judecat” doar prin evolutiile mele. Imi doresc ca lucrurile sa revina la normal si cred ca oricine merita o a doua sansa in viata”, a declarat brazilianul pentru universitateacluj.ro.