Comisarii Protecţiei Consumatorilor din Cluj au verificat 22 de magazine second hand din municipiu, iar la 19 dintre acestea au fost constatate o serie de nereguli. Inspectorii au dat amenzi în valoare de 10.000 de lei.
Controalele au avut loc în perioada 11 şi 15 martie, iar valoarea produselor uzate controlată a fost de 114.349 lei şi valoarea produselor uzate cu abateri de 38.037 lei.
Redăm mai jos comunicatul emis de OPC Cluj.
„Operatorii economici care introduc pe piaţă, comercializează şi distribuie gratuit articole de îmbrăcăminte şi articole textile purtate sau uzate sunt obligaţi să realizeze sortarea lunară a acestora în funcţie de gradul de uzură. În timpul controlului au fost identificaţi cinci operatori economici care nu respectau obligativitatea sortării lunare–care aveau registrul incomplet, aceştia fiind sancţionaţi contravenţional. Alte abateri: nerespectarea obligativităţii indicării în mod vizibil şi într-o formă neechivocă, uşor de citit ale preţurilor-abatere constatată la zece operatori economici, aceştia fiind sancţionaţi contravenţional, neafişarea orarului de funcţionare şi/sau a Certificatului de Inregistrare la Registrul Comerţului a fost constatată la cinci operatori economici, aceştia fiind sancţionaţi contravenţional”