Astra Giurgiu a câștigat Supercupa României pe Cluj Arena, după 1-0 cu CFR Cluj! Ploaia torențială a transformat gazonul în mlaștină

Campioana Astra Giurgiu a câștigat Supercupa României, primul trofeu pus în joc înaintea noului sezon competițional, după victoria obținută în finalul meciului împotriva formației CFR Cluj, sâmbătă, 16 iulie, pe Cluj Arena, grație reușitei lui De Amorim în minutul 85.

Astra Giurgiu, SuperCupa Romaniei

Prima repriză a fost una echilibrată, nici una dintre echipe nu a reușit să își creeze vreo situație notabilă la poarta adversă, cu toate că feroviarii clujeni au fost mult mai prezenți în jumătatea Astrei, iar Jakolis a fost cel mai periculos om al feroviarilor, furnizând centrări în careul lui Silviu Lung, dar fără vreun pericol pentru adversari.

Într-una din rarele situații de gol ale Astrei, Fabricio Silva a lovit mingea cu capul dintr-o centrare din lovitură liberă, dar Marc a respins (21). Meciul a fost întrerupt pentru câteva minute în prima parte după ce Silviu Lung jr. a ieșit pe o centrare și s-a lovit cu Păun. Ambii jucătorii au avut nevoie de îngrijiri medicale. Partida s-a reluat după 4 minute (28). Lung a fost înlocuit de Gavrilaș în debutul reprizei secunde.

Cele două echipe s-au tatonat reciproc în primele 45 de minute și nu au reușit să amenințe periculos poarta adversă.

Nici gazonul de pe Cluj Arena nu a fost în cele mai bune condiții datorită ploii căzute fără oprire în cursul zilei de astăzi, lucru care le-a creat serioase probleme jucătorilor.

Astra Giurgiu - CFR Cluj 1-0, Supercupa Romaniei, 16 iulie 2016, Cluj Arena

Prima ocazie importantă a reprizei secunde a aparținut CFR-ului, nou intratul Cristian Lopez a lovit mingea cu capul din centrarea lui Tiago Lopes, dar Gavrilaș a respins (48). Ploaia torențială a afectat serios terenul, care a devenit impracticabil, iar jucătorii celor două echipe au făcut eforturi mari să controleze mingea. Pe anumite porțiuni din gazon s-au format adevărate bălți și zone mlăștinoase.

Trupa lui Miriuță s-a aflat la conducere în partea a doua și a dictat posesia jocului, dar fără să își creeze ocazii de gol.

Peluza Vișinie i-a scandat numele căpitanului Mario Camora și a afișat mesajul „În vremuri de furtună, în ultimul ceas căpitanul coboară ultimul din vas – Respect Camora”.

GOOOOOL! Astra Giurgiu a deschis scorul la prima ocazie în repriza a doua, în minutul 85, De Amorim l-a învins pe Marc cu un șut din marginea careului și și-a adus echipa în avantaj cu cinci minute înainte de final.

CFR a încheiat meciul în atac și a avut o situație importantă de egalare în prelungiri după o bâlbâială a defensivei Astrei, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Meciul s-a încheiat, iar giurgiuvenii au primit medaliile și trofeul Supercupei României. Trofeul a fost înmânat de noul selecționer al României, Christoph Daum.

Cel mai bun jucător al meciului a fost desemnat William De Amorim.

Astra Giurgiu este la al patrulea trofeu din istorie, după titlul în sezonul trecut, cupa și supercupa în 2014.

CFR Cluj: Marc – Tiago Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora – Jakolis, Petrucci, Ruiz, A. Păun – Negruț (C. Lopez, ’46), C. Bud (Guima, ’70)

Rezerve: Mincă, Horj, Pinho Bruno, Cristian Lopez, Andrei Tînc, S. Vereș, Nouvier

Antrenor: Vasile Miriuță

Astra Giurgiu: Silviu Lung jr. (Gavrilaș, ’46) – Junior Morais (c), Fabricio Silva, Geraldo, Vangjeli – Florin Lovin (Oros, ’83), Boldrin (’73), A. Ioniță, De Amorim, Boudjemaa (Daniel Florea, ’61) – Filipe Teixeira

Rezerve: Gavrilaș, Daniel Florea, Romario Moise, Cristian Oros, Boubacar, A. Stan, Silviu Balaure

Antrenor: Cristian Petre

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei)
Asistenți: Vasile Marinescu (București), Valentin Avram (București)
Observator de joc: Octavian Goga (Brașov)
Observator de arbitri Ioan Onicaș (Zalău)
Al patrulea oficial: Marcel Bârsan (București)

Cartonașe galbene: Petrucci (16), Jakolis (21), Larie (38), Păun (42), Tiago Lopes (45), Lopez (75) / Teixeira (58), Boldrin (74), Gavrilaș (90+2), Fabricio (90+5)